Gemi buhar kazanlı ısıtma sisteminde arıza risk değerlendirmesi
Evaluation of failure risk in ship boiler heating system
- Tez No: 835692
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Gemi Mühendisliği, Marine, Marine Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Gemiler, deniz taşımacılığının en önemli unsurladır. Gemilerin emniyetle ve ekonomik olarak işletilmesi sektörün öncelikleridir. Bu amaçla, bu çalışmada gemiler üzerine donatılan buhar kazanlı ısıtma sistemi arızaları analizi ve risk değerlendirmesi yapılması amaçlanmıştır. Hali hazırda ticari faaliyetine devam etmekte olan 14 gemilik bir Ro-Ro filosuna ait 2002 ve 2022 yılları arasında kayıt altına alınan buhar sistemi arıza kayıtları derlenerek bir risk haritası elde edilmeye çalışılmıştır. Bu filoya ait 296 adet buhar sistemi arıza kayıtları planlı bakım sisteminden elde edilmiştir. Çalışmada bu veriler öncelikle Bayes Ağı modeli ve ardından Hata Ağacı Analizi modeli kullanılarak buhar sisteminde en yüksek oranda riskli donanımlar belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın sonucunda gemi buhar sisteminin risk değeri %9 olarak ortaya konmuştur. Buhar sisteminin en riskli donanımının liman kazanı olduğu belirlenmiştir. Liman kazanı arızaları kendi içinde daha detaylı incelendiğinde ise arıza riski en yüksek donanımın liman kazanı ateşleme donanımı ve yüksek basınçlı yakıt pompası olduğu ortaya çıkmıştır
Özet (Çeviri)
Ships are among the most crucial components of maritime transportation.. Ensuring the safe and cost-effective operation of ships is a top priority for the sector. To this end, this study aims to analyze the failures of steam boiler heating systems installed on ships and assess the associated risks. For this purpose, an analysis of steam boiler system failures and risk assessment was conducted, focusing on a fleet of 14 Ro-Ro ships currently in commercial operation. Steam system failure records between 2002 and 2022 for this fleet were compiled to create a risk map. A total of 296 steam system failure records for this fleet were obtained from the planned maintenance system. In this study, these data were first analyzed using the Bayesian Network model and subsequently the Fault Tree Analysis model to identify the most high-risk components within the steam system. As a result of the study, the risk value for the ship's steam system was determined to be 9%. It was found that the most high-risk component of the steam system is the oil fired boiler. Further examination of oil fired boiler failures revealed that the burner equipment and high-pressure fuel pump within the oil fired boiler are the highest-risk components within it.