Mekânsal planlama sürecinde toplumsal denetim mekanizmaları: Ortahisar/Trabzon örneği
Social audit mechanisms in the spatial planning process: The case of Ortahi̇sar/Trabzon
  1. Tez No: 835711
  2. Yazar: ESMANUR SARIKOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN HÜSEYİN ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Düzenleyici idari işlem olarak tanımlanan ve tek taraflı bir karar alma süreci olan mekânsal planlar, ilgili mevzuat ile planlama ilke ve esasları dikkate alınarak hazırlanmakta ve idari işlemlerin doğası gereği aktörler tarafından denetlenmektedir. Planlama sürecinin çeşitli aşamalarında, çeşitli aktörler tarafından, çeşitli mekanizmalar aracılığıyla, çeşitli denetimler yapılmaktadır. Bu denetimlerden biri olan toplumsal denetim, içerisinde yönetim ve vatandaşı bulunduran hemen her konu ile bağlantılı ve demokrasi temelli bir kavramdır. Toplumsal denetim planlama ile ilgili uzmanlıklar tarafından yapılan teknik denetim; merkezi otorite tarafından yapılan vesayet denetimi; planlama kurumunun kendi birimleri tarafından yapılan bürokratik denetim ve planı onaylayan idarenin karar organı tarafından yapılan denetimden farklı olarak toplumun üyeleri tarafından çeşitli amaçlarla yapılan bir denetimdir. Tez kapsamında toplumsal denetim mekanizmaları Ortahisar Belediyesi örneği üzerinden“talep”ve“itiraz”süreçleri bağlamında incelenmiştir. Çalışmada, öncelikle talep ve itiraz dilekçeleri içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiş, sonrasında istatistiksel ve mekânsal analizler ile sorgulamalar yapılmış olup elde edilen bulgulardan hareketle bazı çıkarımlar yapılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Spatial plans, which are defined as regulatory administrative acts and are a unilateral decision-making process, are prepared in accordance with the relevant legislation and planning principles and guidelines and are supervised by actors due to the nature of administrative acts. At various stages of the planning process, various actors carry out various audits through various mechanisms. One of these audits, social audit, is a democracy-based concept that is related to almost every subject involving government and citizens. In the planning process, there is technical supervision by experts, tutelary supervision by the central authority, bureaucratic supervision by the planning institution's own departments, and supervision by the decision-making body of the administration that approves the plan. Unlike these types of audit, social audit is carried out by members of society for various purposes. Within the scope of the thesis, social audit mechanisms are analyzed in the context of“demand”and“objection”processes through the example of Ortahisar Municipality. In the study, firstly, the petitions of demand and objection were analyzed by content analysis method, then statistical and spatial analyses and inquiries were made, and some inferences and recommendations were made based on the findings obtained.