Kök kanal şekillendirmesinde döner nikel-titanyum endodontik aletlerin üç boyutlu dinamik modellenmesi
Three-dimensional dynamic modeling of rotary nickel-titanium endodontic instruments used in root canal preparation
  1. Tez No: 835715
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM AKKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUBİLAY ASLANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kök kanal şekillendirilmesinde sıklıkla kullanılan Nikel-Titanyum döner eğeler, zaman zaman kök kanallarında kırılabilmektedir. Döner eğelerdeki öngörülemez bu kırıklar, diş yapısını zayıflatıp kanal tedavisinin başarısını önemli ölçüde azaltmaktadır. Eğelerin geometrik tasarımında iyileştirmeler yaparak, maruz kaldıkları eğilme, burulma ve yorulma dirençlerini daha iyi hale getirmek mümkündür. Bu çalışmada, kök kanal tedavisi sırasında eğede meydana gelen gerilme, şekil değiştirme ve yorulma ömürleri sonlu elemanlar yöntemiyle modellenmiştir. Sonlu elemanlar analizlerinde, eğenin yaptığı dönme ve öteleme hareketi dikkate alınarak dinamik modelleme şartlarında çözümler gerçekleştirilmiştir. Çalışmada dört farklı eğe kesiti, üç farklı kök kanal eğrilik açısı, iki farklı helis adımı dikkate alınmıştır. Elde edilen sonuçlar, dışbükey üçgen kesitli eğelerin daha az maksimum gerilmelere maruz kaldığı, bu kesitli eğelerin yorulma ömürlerinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ek olarak, kök kanallarındaki eğrilik açısının artmasının, eğelerin yorulma ömrünü olumsuz etkilediği tespit edilmiştir. Bu nedenle, yüksek eğriliğe sahip kök kanallarındaki tedavinin çok daha dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Ayrıca, eğedeki hatvenin artışının maksimum gerilmeyi arttırdığı, buna bağlı olarak eğelerin ömrünü azalttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ni-Ti rotary instruments which are frequently used in root canal shaping, can occasionally break in root canals. These unpredictable fractures in instruments weaken the tooth structure and this situation significantly reduces the success of root canal treatment. By making improvements to the geometric design of instruments, we can make it better the bending, torsion and fatigue resistance to which they are exposed. In this study, the stress, deformation and fatigue life of the file during root canal treatment were modeled with the finite element method. In finite element analyses, solutions were realized under dynamic modeling conditions by taking into account the rotation and translation movement of the instrument. In the study, four different file cross-sections, three different root canal curvature angles and two different pitches were taken into consideration. The results obtained showed that files with convex triangular cross-sections were subjected to less stress and that files with this cross-section had higher fatigue life. In addition, the increase in the angle of curvature in the root canals adversely affects the fatigue life of the insturements. Therefore, it was concluded that the treatment in root canals have high curvature should be carried out much more carefully. In adition, it has been determined that increasing the file pitch increases the maximum stress and accordingly reduces the life of in the instruments.