Philippe Gaubert'in No. 2 Flüt Sonatının müzikal ifade ve icra yönünden incelenmesi
Philippe Gaubert's No. 2 examination of Flute Sonata in terms of musical expression and performance
- Tez No: 835719
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu eser metni, Philippe Gaubert'in 2 numaralı flüt ve piyano sonatının flüt çalım tekniğini, müzikal ifadesini ve dönemin Fransız flüt ekolünü incelemiştir. Philippe Gaubert'in hayat öyküsü, sanat kariyeri, flüte yaklaşımı, besteleri ve yaşadığı dönemi temsil eden Fransız Flüt Ekolü, detaylı biçimde ele alınmıştır. Flüt çalım tekniği bakımından Fransız flüt ekolünün net olarak anlaşılması, dönemin en önemli temsilcilerinden olan Philippe Gaubert'i detaylı şekilde anlamak ve hayatını öğrenmekten geçmektedir. Fransız flüt ekolünün en önemli iki temel unsuru olan yumuşak ses ve vibrato tekniği, Paris Konservatuvarı eğitim süresince şekillenmiştir. Ekolün etkisi, Paris Konservatuvarı flütçülerini, dönemin yaşayan flüt yorumcuları ve bestecilerini etkisi altına alarak eserlerde bu özellikleri göstermişlerdir. Analiz edilecek olan P. Gaubert'in 2 numaralı flüt sonatı, flüt eğitimi müfredatının bir eseri olarak kullanılmaktadır ve flüt çalım tekniğini derinleştirmek isteyen her öğrenci için önemli bir kaynaktır. Ülkemizde ve dünyadaki konservatuvarların müfredatlarında önemli bir yeri olan Philippe Gaubert'in eserleri, öğrencilerin Fransız flüt ekolünü anlamaları ve asimile etmeleri bakımından paha biçilmez bir kaynak olurken, eğitimciler için de pedagojik anlamda çok önemli bir araç niteliğindedir. Bunun yanı sıra, incelenmiş olan bu eser metni, Philippe Gaubert'in 2 numaralı flüt sonatıyla birlikte dönemin stili hakkında da bilgi vermektedir.
Özet (Çeviri)
The text of this work, the flute playing technique of Philippe Gaubert's 2 flute and piano sonata, its musical history and the French flute school of the period were examined. Philippe Gaubert's life story, artistic career, flute approach, compositions and the French Flute School, which represents the period in which he lived, are discussed in detail. A clear knowledge of the French flute school in terms of flute playing techniques, Philippe Gaubert, one of the most important countries of the period, is explained in detail and life information is conveyed. Soft sound and vibrato technique, the two most important basic elements of the French flute school, were shaped during the Paris Conservatory education. The influence of the school, the flutists of the Paris Conservatory, and the flute performers and artists living in the period showed these features in their works. P. Gaubert's flute sonata 2, which will be analyzed, is used as a book of the flute training curriculum and is an important resource for the student who wants to deepen his flute playing technique. The works of Philippe Gaubert, which have an important place in the curricula of comprehensive and comprehensive conservatories, are an invaluable resource for understanding and simulating the French flute school, and are a very important pedagogical tool for educators. In addition, the text of this work that has been examined also provides information about the period, together with Philippe Gaubert's 2nd flute sonata.