Solhan ilçesinin farklı loksayonlarında üretilen balların bazı fenolik bileşik ve aroma bileşenlerinin belirlenmesi
Determination of some phenolic compounds and aroma components of honey produced in different locations of solhan district
  1. Tez No: 835720
  2. Yazar: İRFAN BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arı ve Arı Ürünleri Anabilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada Bingöl İlinin Solhan ilçesinde farklı lokasyonlarda üretilen balların fenolik bileşik ve aroma bileşenleri incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda Şerafettin dağı, Arslanbeyli, Gençtavus ve Gelintepe bölgelerinde üretilen ballardan toplamda 16 süzme bal örneği analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre bütün bölgelerde ballarda en fazla bulunan aroma bileşeni“D-Alanıne”olarak belirlenmiştir. Bal örneklerinde 91 fenolik bileşik taraması yapılmış ve bu bileşiklerden sadece 4 tanesinde bölgeler arasındaki fark anlamlı bulunmuştur. Bölgeler arasında farklı bulunan fenolik bileşiklerden olan“Benzoic acid”en fazla Şerafettin Dağı bölgesinde,“Vanillic acid”ve“3,4-dihydroxybenzaldehyde”en fazla Arslanbeyli bölgesinde bulunmuştur.“Coumaric acid”ise en fazla Arslanbeyli ve Gelintepe bölgesinde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, phenolic compounds and aroma components of honey produced in different locations in Solhan district of Bingöl province were investigated. For this purpose, a total of 16 strained honey samples were analyzed from the honeys produced in Şerafettin mountain, Aslanbeyli, Gençtavus and Gelintepe regions. According to the results obtained, the most common aroma component in honey in all regions was determined as“D-Area”. In honey samples, 91 phenolic compounds were screened, and only 4 of these compounds showed a significant difference between regions.“Benzoic acid”, which is one of the phenolic compounds found differently between regions, was found mostly in the Şerafettin Mountain region,“Vanillic acid”and“3.4-dihydroxybenzaldehyde”were found the most in Aslanbeyli region.“Coumaric acid”was detected mostly in Aslanbeyli and Gelintepe regions.