Anayasa mahkemesi kararlarında güvenlik devleti ve kişisel veri
Under the decisions of the constitutional court of the republic of turkey: Security state and personal data
- Tez No: 835742
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEZAHAT DEMİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Geçmişten günümüze kadar düşünürler, güvenlik ile hak ve özgürlükleri, birbirine karşıt olarak konumlandırmıştır. Bu karşıtlık ise bir taraf artarken, diğer tarafın azaldığı terazi veya tahterevalli metaforu ile açıklanmaya çalışılmıştır. Güvenlik devleti ise bu ikilikten güvenlik tarafının ağır bastığı, güvenlik uğruna hak ve özgürlüklerden vazgeçilmesi gerektiği düşüncesine dayanan devlet biçimidir. Buna göre en uç noktada devlet, bireylerin güvenliğini sağlamak uğruna yaşam hakkına dahi müdahale etmek yetkisine sahiptir. Görüleceği üzere böylesine uç bir yorum son noktada kendisi ile çelişkili bir hale bürünmektedir. Güvenlik devletinin sakıncalarının önüne geçmek ise hukuk devletinin sorumluluğudur. Bu sorumluluğu yerine getirecek olan erk ise yargı erkidir. Kişisel verilerin korunması hakkı tarihsel süreçte özel hayata saygı hakkının bir uzantısı olarak kabul edilse de günümüzde bağımsız bir hak olarak kabul görme eğilimi baskındır. Dolayısıyla kişisel verilerin korunması hakkı da zaman zaman artan güvenlik uygulamalarından etkilenmektedir. Bu durum ise sürekli izlenen bireylerin manevi varlığını özgürce geliştirmesine ve özerkliğine engel olmaktadır. Kişisel verilerin korunması hakkına yönelen müdahalelerin önlenmesinde ise Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi çok önemli bir rol üstenmektedir. Biz de çalışmamızda Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ile yukarıda saydığımız bağlantıları göstermeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
From the past to the present, philosophers have positioned security and rights and freedoms as opposing concepts. This opposition has been explained using the metaphor of a balance or seesaw, where one side increases while the other side decreases. The security state, on the other hand, is a form of government that is based on the idea of security outweighing rights and freedoms, necessitating the relinquishment of rights and freedoms in the pursuit of security. Thus, at its extreme, the state has the authority to interfere with even the right to life in order to ensure the security of individuals. As can be seen, such an extreme interpretation eventually contradicts itself. Preventing the drawbacks of the security state is the responsibility of the constitutional state. The judiciary, as the branch responsible for fulfilling this responsibility, plays a crucial role. Although the right to the protection of personal data has historically been considered an extension of the right to privacy, it is now on the way of recognition as an independent right. Therefore, the right to the protection of personal data is also affected by increasing security practices at times. This situation hinders individuals who are constantly under the state surveillance from freely developing their spiritual existence and autonomy. The Constitutional Court and the European Court of Human Rights play a crucial role in preventing interference with the right to protection of personal data. In this study, the links mentioned above have been tried to show through the decisions of the Constitutional Court and the European Court of Human Rights.