Mindfulness ve Resonant liderliğin, stres ve iş tatmini üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Examining the effects of Mindfulness and Resonant leadership on stress and job satisfaction
  1. Tez No: 835741
  2. Yazar: YÜSRA AKYOL BİRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FERDA ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmada mindfulness kavramı, işyerinde mindfulness ekseninde ele alınmış olup, örgütlerin başarıya ulaşmaları açısından önemi irdelenmiştir. Mindfulness için temel oluşturan farkındalık stratejileri ve dayandığı kuramsal temeller, boyutları ve temel tutumlar gibi konular bağlamında açıklamalarda bulunulmuştur. Mindfulness, bireysel ve örgütsel düzeyde çok çeşitli iş çıktılarına etki eder, bu çalışma ile hangi faktörlerin etki ettiğinin tespit edilmesi düşünülmüştür. Bu çalışmada, hazırgiyim sektöründe çalışanların oluşturduğu araştırma evreninden yola çıkılarak, Bursa ve İstanbul ili hazırgiyim sektörü çalışanlarından veri toplanmıştır. Çalışanların kendi durumuna ilişkin öz değerlemeleri ve birim yöneticilerinin resonant (ahenk yaratan) liderlik özelliklerini değerledikleri anket formuyla, Bursa ve İstanbul ilindeki 8 firmadan 750 çalışana ulaşılarak toplam 708 veri toplanmıştır. Çalışmanın nihai amacı, mindfulnessın; resonant liderlik ve stres üzerindeki anlamlı değişiminde, iş tatmini üzerindeki etkisinin araştırılmasıdır. Kolayda ve kartopu örnekleme yöntemiyle toplanan verilerin, LISREL 8.7 ve SPSS 25.0 istatistik paket programlarıyla analizi yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre mindfulness, iş tatminini olumlu ve anlamlı yönde etkilemektedir. Ayrıca mindfulnessın resonant liderlik davranışı ve stres üzerindeki aracılık rolünün kısmi aracılık şeklinde rol üstlendiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the concept of mindfulness is discussed in terms of mindfulness in the workplace and its importance for organisations to achieve success is examined. The mindfulness strategies that form the basis for mindfulness and the theoretical foundations, dimensions and basic attitudes are explained. Mindfulness affects a wide range of work outcomes at the individual and organisational level, and this study aims to determine which factors affect it. In this study, based on the research population consisting of employees working in the apparel sector, data were collected from apparel sector employees in Bursa and Istanbul. A total of 708 data were collected by reaching 750 employees from 8 companies in Bursa and Istanbul provinces with a questionnaire form in which employees self-evaluated their own situation and evaluated the resonant leadership characteristics of unit managers. The ultimate aim of the study is to investigate the effect of mindfulness on resonant leadership and stress on job satisfaction. The data collected by convenience and snowball sampling method were analysed with LISREL 8.7 and SPSS 25.0 statistical package programmes. According to the findings, mindfulness has a positive and significant effect on job satisfaction. In addition, it is seen that the mediating role of mindfulness on resonant leadership behavior and stress is partially mediated.