Kripto paralar ve vergilendirme sorunları ülke örnekleri
Cryptocurrencies and taxation problems country examples
- Tez No: 835770
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN DÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Kripto paralar dünya ekonomisinde gittikçe alanını büyüten varlıklardır. Buna bağlı olarak, toplumlar üzerindeki etki alanları da genişlemekte ve regüle edilmesi gereğini doğurmaktadır. Benzer biçimde, kripto paraların vergilendirilmesi gerekliliği de kaçınılmazdır. Bu doğrultuda, kripto paraların yapısı, regüle edilebilirliği ve mevcut durumlarda vergilendirilip vergilendirilmediği tez boyunca tartışılmıştır. Kripto paraların merkeziyetsiz ve takibi zor doğası nedeniyle, vergilendirilmesi güçtür. Bu durum, her ülke için kripto paraların vergilendirilmesi konusunda farklı bakış açılarının oluşmasına sebebiyet vermiştir. Bu sebeplerden ötürü, kripto paraların vergilendirilmesi konusu ülke örnekleri bağlamında ele alınmıştır. Mevcut örneklerden yola çıkarak kripto paraların ortak bir regülasyonunun imkansıza ne kadar yakın olduğu ve ülkelerin bu konu hakkındaki yaklaşımlarının farklı olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Cryptocurrencies are assets that are gradually expanding their area in the world economy. Accordingly, their sphere of influence on societies is also expanding and it is necessary to regulate them. Similarly, the need for taxation of cryptocurrencies is inevitable. In this direction, the structure of cryptocurrencies, their regulability and whether they are currently taxed or not are discussed throughout the thesis. Due to the decentralised and difficult-to-trace nature of cryptocurrencies, taxation is also difficult and has developed different perspectives for each country. For this reason, the issue of taxation of cryptocurrencies is discussed in the context of country examples. Based on the existing examples, it has been revealed that a common regulation of cryptocurrencies is close to impossible and that countries have different opinions on this issue.