Gastrit tanısı alan hastaların endoskopik biyopsilerindeki histomorfolojik değişikliklerin kesitsel olarak retrospektif değerlendirilmesi
Cross-sectional retrospective evaluation of histomorphologic changes in endoscopic biopsies of patients diagnosed with gastritis
- Tez No: 835777
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN AKYOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Sular Özge, Gastrit Tanısı Alan Hastaların Endoskopik Biyopsilerindeki Histomorfolojik Değişikliklerin Kesitsel Olarak Retrospektif Değerlendirilmesi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi, Ankara, 2023. Akut ve kronik gastrit mide mukozasındaki inflamatuar değişiklikleri tanımlamaktadır. Başta Helicobacter pylori enfeksiyonu olmak üzere otoimmünite, beslenme biçimi, ilaç kullanımı ve alkol gibi birçok faktör akut ve kronik gastrit etiyolojisinde rol oynamaktadır. Gastrit tanısı mide endoskopik görüntülenmesi ve bu sırada alınan endoskopik biyopsilerin ışık mikroskobunda incelenmesi ile konulmaktadır. Aktif ve/veya kronik gastritin tanısının doğru şekilde konulması ve mümkünse etiyolojisinin aydınlatılması sadece hastanın tedavisi için değil, aynı zamanda bu etiyolojik faktörlerin (örn. H. pylori enfeksiyonu, otoimmün gastrit) neden olabileceği maligniteler açısından da önem taşımaktadır. Tüm dünyada en sık reçete edilen ilaç gruplarından biri olan proton pompa inhibitörlerinin (PPI) mide mukozası üzerinde ve tipik olarak antrum baskın kronik aktif gastrit tablosuna neden olan H. pylori gastritinin topografisinde değişiklikler yaptığı bilinmektedir. Ayrıca uzun dönem PPI kullanımı birçok yan etki ile ilişkilendirilmiştir. Bu nedenle gastrit tanısı konulan hastalarda bu değişikliklerin tanınması önemlidir. Gastritlerin endoskopik ve patolojik olarak kapsamlı, evrensel ve tekrarlanabilir sınıflamasını amaçlayan güncellenmiş Sydney Sistemi, midenin en uygun şekilde değerlendirilebilmesi için antrum, korpus ve incisura angularis bölgelerinin örneklenmesini önermektedir. Bu çalışmada Hacettepe Üniversitesi Hastanesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalında 1995 ve 2015 yıllarında gastrit tanısı alan 400 hastanın mide endoskopik biyopsileri retrospektif olarak ışık mikroskobunda tekrar değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme sonunda 1995 yılında sadece antrum bölgesinin örneklendiği vaka sayısı 155 (%77,5); sadece korpus bölgesinin örneklendiği vaka sayısı 18 (%9); hem antrum hem korpus bölgesinin örneklendiği vaka sayısı 27'dir (%13,5). 2015 yılında sadece antrum bölgesinin örneklendiği vaka sayısı 85 (%42,5); sadece korpus bölgesinin örneklendiği vaka sayısı 23 (%11,5); hem antrum hem korpus bölgesinin örneklendiği vaka sayısı 92'dir (%46).
Özet (Çeviri)
Sular Özge, Cross-Sectional Retrospective Evaluation of Histomorphologic Changes in Endoscopic Biopsies of Patients Diagnosed with Gastritis, Hacettepe University Faculty of Medicine, Department of Pathology, Ankara, 2023. Acute and chronic gastritis describes inflammatory changes in the gastric mucosa. Many factors such as autoimmunity, diet, drug use, alcohol and, especially Helicobacter pylori infection, play a role in the etiology of acute and chronic gastritis. Gastritis is diagnosed by endoscopic visualization of the stomach and light microscopic examination of endoscopic biopsies. Accurate diagnosis of active and/or chronic gastritis and, if possible, elucidation of its etiology is important not only for the treatment of the patient but also for the malignancies that may be caused by these etiologic factors (e.g. H. pylori infection, autoimmune gastritis). Proton pump inhibitors (PPIs), one of the most commonly prescribed drug groups worldwide, are known to alter the gastric mucosa and the topography of H. pylori gastritis, which typically causes antrum-dominant chronic active gastritis. In addition, long-term PPI use has been associated with many side effects. Therefore, it is important to recognize these changes in patients diagnosed with gastritis. The updated Sydney System, which aims to provide a comprehensive, universal and reproducible endoscopic and pathologic classification of gastritis, recommends sampling of the antrum, corpus and incisura angularis for optimal evaluation of the stomach. In this study, gastric endoscopic biopsies of 400 patients diagnosed with gastritis in 1995 and 2015 at Hacettepe University Hospital, Department of Pathology, were retrospectively re-evaluated under light microscope. As a result of this evaluation, the number of cases in which only the antrum region was sampled in 1995 was 155 (77.5%); the number of cases in which only the corpus region was sampled was 18 (9%); and the number of cases in which both antrum and corpus regions were sampled was 27 (13.5%). In 2015, only the antrum was sampled in 85 cases (42.5%); only the corpus was sampled in 23 cases (11.5%); both the antrum and corpus were sampled in 92 cases (46%).