Demir eksikliği anemisi olan prediyabetik ve diyabetik hastalarda koroidal vasküler indeks değerinin tedavi ile değişimi
Changes in choroidal vascular index value with treatment in prediabetic and diabetic patients with iron deficiency anemia
  1. Tez No: 835776
  2. Yazar: SÜBRA BETÜL ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAPLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Demir eksikliği anemisi olan prediyabetik/diyabetik hastalara üç ay demir eksikliği ve glisemi regülasyonu için tedavi verilmiştir. Sadece demir eksikliği anemisi olan hastalar üç ay demir tedavisi verilmiştir. Her iki grupda tedavi öncesi ve sonrası hba1c, açlık glukozu, ferritin, demir, total demir bağlama kapasitesi, hemoglobin, MCV, RDW ile koroidal vasküler index,koroidal kalınlık, santral maküler kalınlık, retina katmanlarındaki değişimlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışma tek merkezli, prospektif bir çalışmadır. Çalışmamıza 111 kişi alınmıştır. Çalışma üç gruta incelenmiştir. Birinci grup, demir eksikliği anemisi olan prediyabetik ya da diyabetik 37 hastadan oluşmaktadır. İkinci grup sadece demir eksikliği anemisi olan 38 hastadan oluşmaktadır. Üçüncü grup sağlıklı 36 gönüllüden oluşmaktadır. Çalışmaya katılan tüm gruplardan glukoz, HbA1c, demir, TDBK, ferritin, Hb, MCV, RDW değerleri çalışma için kaydedilmiştir. Göz muayenesinde bakılan göz basıncı, refraksiyon, görme keskinliği, koroidal vasküler indeks (KVİ), subfoveal koroidal kalınlık (SFCT), makula total kalınlık(MTK) değerleri çalışmaya alınmıştır. Ayrıca retina katmanları; sinir lifi tabakası (RSLT), ganglion hücre tabakası (GHT), iç pleksiform tabaka (IPT), iç nükleer tabaka (İNT), dış pleksiform tabaka (DPT), dış nükleer tabaka (DNT), retina pigment epiteli(RPE) tabakası çalışma için kaydedilmiştir. Bulgular: Tek Yönlü Varyans Analizine göre gruplara göre tedavi öncesi KVİ ortalama değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık elde edilmiştir (p=0,028). Sağlıklı grup diğer gruplardan daha yüksek ortanca değere sahiptir ve en düşük KVİ ortanca değeri demir eksikliği anemisi olan prediyabetik/diyabetik hasta grubuna aittir.
Özet (Çeviri)
Objektive: Prediabetic/diabetic patients with iron deficiency anemia have been treated for iron deficiency and glycemia regulation for three months. Only patients with iron deficiency anemia were given iron therapy for three months. It was aimed to examine the changes in choroidal vascular index, choroidal thickness, central macular thickness, retinal layers with hba1c, fasting glucose, ferritin, iron, total iron binding capacity, hemoglobin, MCV, RDW before and after treatment in both groups. Material and Methods: This study is a single-centered, prospective study. 111 People were included in our study. The study was examined in three groups. The first group consists of 37 prediabetic or diabetic patients with iron deficiency anemia. The second group consists only of 38 patients with iron deficiency anemia. The third group consists of 36 healthy volunteers. Glucose, HbA1c, iron, TDBK, ferritin, Hb, MCV, RDW values from all groups participating in the study were recorded for the study. Eye pressure, refraction, visual acuity, choroidal vascular index (CVI), subfoveal choroidal thickness (SFCT), (MTK) values examined during eye examination were included in the study. In addition, retinal layers; nerve fiber layer (NFL), ganglion cell layer (GCL), inner plexiform layer (IPT), inner nuclear layer (INL), outer plexiform layer (OPL), outer nuclear layer (ONL), retinal pigment epithelium layer (RPEL) were recorded for the study. Results: According to the One-Way Variance Analysis, a statistically significant difference was obtained between the mean values of CVI before treatment according to the groups (p=0.028). The healthy group has a higher median value than other groups, and the lowest KVI median value belongs to the group of prediabetic/diabetic patients with iron deficiency anemia.