Bazı aromatik halkaların norbornadienli türevleri üzerinde extended hückel moleküler orbital (EHMO) hesaplamaları
- Tez No: 8358
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİK ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
6“ ÖZET Norbornadienle kaynaşmış bazı aromatik halkalı sistemlerin ”ft-facial stereoseçicilik göstermeleri nede niyle bunların sentezi ve "tepkimeleri önem kazanmıştır. Bileşiklerin TT-bağları üzerinden olan tepkimeleriyle değişik ürünlerin elde edilmesinde dien veya dienofil olarak davranmaları bunların türevlendirilebilme özel liklerinin büyük olduğunu göstermektedir,, Bu çalışmada norbornadienle bir yönden ve iki yönden bazı aromatik halkayla kaynaşmış bileşiklerin Extended Hückel Moleküler Orbital ( EHMD ) hesaplamala rı yapılarak bazı özellikleri incelenmeye çalışılmıştır. Bu bileşiklerin deneysel verileri ile hesaplama ları arasında bir uyum olduğu görülmektedir.Bileşikler deki metano köprüsünün aromatik halka ile etkileşerek bir n yönlenmesi oluştuğu düşünülmektedir. 94
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Some norbornenyl-fused aromatic systems show TT-facial stereoselectivity for this reason their syntheses and reactions became significant. Since these compounds behave dien or dienophile in the reactions of their 7T-bonds for preparing their derivatives, their reactions have become very inportant. In this study, the properties of some mono-adduct and bis-adduct norbornenyl-fused aromatic ring compounds have been investigated by Extended Hückel Molecular Orbital (EHMO) method. It is seen that there is an agreement between the experimental data of these compounds with their calculated results. It is thought that the methano bridge in these compounds forms a TT-bond direction by interacting with aromatic rings. 95