Korunga, Çayırüçgülü ve İskenderiye üçgülünün agrobacterium tumefaciens'e karşı duyarlılıklarının belirlenmesi
Assessment of the susceptibility of sainfoin, red clover and berseem clover to agrobacterium tumefaciens
- Tez No: 83581
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBAHATTİN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KORUNGA, ÇAYIR ÜÇGÜLÜ VE İSKENDERİYE ÜÇGÜLÜNÜN Agrobacterium tumefaciens' e KARŞI DUYARLILIKLARININ BELİRLENMESİ Birgül YILMAZLAR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Sebahattin ÖZCAN Jüri : Doç. Dr. Sebahattin ÖZCAN Prof. Dr. Celal ER Doç. Dr. Ekrem GÜREL Korunga (Onobrychis satha), çayır üçgülü (Trifolium pratense) ve İskenderiye üçgülü (Trifolium alexandrumYne ait farklı organ eksplantlarının Agrobacterium tumefaciens' e karşı duyarlılıklarının in vitro şartlarda belirlenmesi amacıyla yapılan bu araştırma, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Biyoteknoloji Laboratuvarında 1997-1998 yıllarında yürütülmüştür. Denemelerde kullanılan A281 ve A 136 NC A. tumefaciens hatları önce tütün yaprak diskleri üzerinde test edilmiş olup, her iki bakteri hattı da tümör oluşturmuştur. Ancak, tütün üzerinde A281' in daha virulent bir hat olduğu gözlenmiştir. Araştırmada korunga, çayır üçgülü ve İskenderiye üçgülünün kotiledon, hipokotil, kök, gövde ve yaprak eksplantları in vitro gelişen bitkiciklerden izole edilerek A281 ve A136 NC A. tumefaciens hatlarıyla inokule edilmiştir. İnokülasyondan 6 hafta sonra çayır üçgülü eksplantlarının hiçbirinde tümör oluşumu gözlenmemesine karşm, kullanılan korunga ve iskenderiye üçgülü eksplantlarmda yüksek oranda tümör oluşumu gözlenmiştir. Her iki bitkide de en yüksek tümör oluşumu A281 hattı ile inoküle edilen hipokotil eksplantlanndan elde edilmiştir. A281 ile inoküle edilen korunga hipokotil eksplantlarmda tümör oluşturma oranı %80, tümör çapı 9.17 mm ve tümör ağırlığı 401.6 mg olurken, bu değerler iskenderiye üçgülünde sırasıyla % 82.5, 9.68 mm ve 282.8 mg olmuştur. 1999, 49 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Onobrychis sativa, Trifolium pratense, Trifolium alexandrum, Agrobacterium tumefaciens, tümör oluşumu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis ASSESSMENT OF THE SUSCEPTIBILITY OF SAINFOIN, RED CLOVER AND BERSEEM CLOVER TO Agrobacterium tumefaciens Birgül YILMAZLAR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Sebahattin ÖZCAN Jury : Assoc. Prof. Dr. Sebahattin ÖZCAN Prof. Dr. Celal ER Assoc. Prof. Dr. Ekrem GÜREL This study was carried out between 1997-98 to determine the susceptibility of different organ explants of sainfoin (Onobrychis saliva), red clover (Trifolium pratense) and berseem clover (Trifolium alexandrum) to Agrobacterium tumefaciens at the Biotechnology Laboratory of Field Crops Department, Agricultural Faculty, Ankara University. A. tumefaciens strains A281 and A136NC used in the experiments were first tested with tobacco leaf disks and both strains produced tumours. However, A281 was observed to be more virulent than A136NC. In the study, cotyledon, hypocotyl, root, stem and leaf explants of sainfoin, red clover and berseem clover seedlings growing in vitro were inoculated with A281 and A136NC strains. After six weeks of inoculation, tumour formation was not observed on red clover explants, whereas high frequency of tumour development was obtained in sainfoin and berseem clover explants. Tumour formation was best achieved on hypocotyl explants of sainfoin and berseem clover inoculated with A281 strain. Average tumour formation ratio, tumour diameter and tumour weight on sainfoin hypocotyl segments inoculated with A281 were found 80%, 9.17 mm and 401.6 mg, respectively. These figures were % 82.5, 9.68 mm and 282.8 mg in berseem clover. 1999, 49 pages KEY WORDS : Onobrychis sativa, Trifolium pratense, Trifolium alexandrum, Agrobacterium tumefaciens, tumour formation ii