Holonomi grupları
Holonomy groups
- Tez No: 83582
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF SABUNCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi HOLONOMİ GRUPLARI Derya YILMAZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Arif SABUNCUOĞLU Jüri : Prof. Dr. Arif SABUNCUOĞLU Prof. Dr. Erdoğan ESİN Doç. Dr. M. Kemal SAĞEL Dört bölümden oluşan bu tezin birinci ve ikinci bölümü sırasıyla giriş ve temel kavramlara ayrılmıştır. Üçüncü bölümde; 1-parametreli dönüşümler grubu, tensör cebiri, tensör alanları, Lie grubu, asal lif demeti tanımlanarak, bunlarla ilgili önemli teoremler ispatlarıyla birlikte verilmiştir. Dördüncü bölümde; bir asal lif demeti üstünde bir bağlantı, bağlantı formu, eğrilik formu ve holonomi grubları tanımlanmıştır. Ayrıca bun lardan yararlanarak paralel kayma fonksiyonu, yapı denklemi, indirgeme ve holonomi teoremleri incelenmiştir. 1999, 243 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Holonomi grupları, Lie grubu, asal lif demeti, holonomi demeti
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis HOLONOMY GROUPS Derya YILMAZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mathematics Supervisor : Prof. Dr. Arif SABUNCUO?LU Jury : Prof. Dr. Arif SABUNCUO?LU Prof. Dr. Erdoğan ESİN Assoc. Prof. Dr. M. Kemal SA?EL The thesis consists of four chapters. Introduction and necessary theorems are given in the first and second chapters. In the third chapter, 1-parameter group of transformations, tensor al gebra, tensor fields, Lie group, principal fibre bundle are defined, and proofs of important theorems which related to them are given. In the fourth chapter, a connection in the principal fibre bundle, the connection form, the curvature form and holonomy groups are defined. Also, using their definitions, parallel displacement, structure equation, reduction and holonomy theorems are worked on. 1999, 243 pages KEY WORDS: Holonomy groups, Lie groups, principal fibre bundle, holonomi bundle