NFT sistemde yetiştirilen çilek (Fragaria sp.) bitkisinin azot, fosfor ve potasyum ihtiyacının belirlenmesi
Determination of nitrogen, phosphorus and potassium requirement of strawberry (fragaria sp.) grown in NFT system
- Tez No: 83580
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, NFT sistemde yetiştirilen çilek bitkisinin gelişim, ürün, kalite ve mineral bileşimine değişik N (12.5 - 11.5 - 10.5 - 9.5 - 8.5 - 7.5 - 6.5 mM ), P ( 1.500 - 1.375 - 1.250 - 1.125 - 1.000 - 0.875 - 0.750 mM ) ve K ( 6.300 - 5.775 - 5.250 - 4.725 - 4.200 - 3.675 - 3.150 mM ) düzeylerinin etkileri araştırılmıştır. Bitkilerin yaş ağırlık, kuru ağırlık ve toplam meyve ağırlıkları üzerine uygulanan azot düzeylerinin istatistiksel olarak belirgin bir etkisi olmamıştır. Bununla birlikte genel olarak 6.5 - 8.5 mM N düzeyi bu parametreler için en uygun azot düzeyi olarak görülmektedir. Besin çözeltisindeki N konsantrasyonunun artışına bağlı olarak bitkinin N içeriği artmış, P içeriğinde önemli bir değişme olmamıştır. Potasyum içeriği ise 10.5 mM N düzeyinde en yüksek olmuştur. Uygulanan azot düzeylerine bağlı olarak bitkinin Fe içeriği azalırken, Zn ve Mn içeriğinde artışlar olmuştur. Genel olarak, bitkilerin yaş ağırlık, kuru ağırlık ve toplam meyve ağırlığı 1.125 - 1.375 - mM P uygulamalarında en yüksek düzeylerde gerçekleşmiştir. Bitkilerin P içerikleri uygulanan P düzeylerine bağlı olarak artış göstermiş, N ve K içerikleri üzerine ise uygulanan P'un etkisi olmamıştır. Bitkilerin Fe içerikleri uygulanan P'a bağlı olarak azalırken, Mn içerikleri artış göstermiş ve Zn içeriği üzerine uygulanan P'un belirgin bir etkisi olmamıştır. Bitkilerin yaş ağırlık, kuru ağırlık toplam meyve ağırlığı, % Briks, K ve N içeriği uygulanan K düzeylerine bağlı olarak artış göstermiştir. Bitkilerin Fe, Zn ve Mn içerikleri genel olarak 4.200 - 5.775 mM K düzeylerinde en yüksek oranda olmuştur. Bu araştırmadan elde edilen bulgulara göre; N, P ve K'un çilek yetiştiriciliğinde en uygun düzeyi olarak 6.5 - 8.5 mM N (6 - 8 mM N03- N+ 0.5 NH4 - N), 1.375 mM P ve 6.3 mM K önerilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Çilek {Fragaria sp.), NFT, azot, fosfor, potasyum.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different levels of N (12.5 - 11.5 - 10.5 - 9.5 - 8.5 - 7.5 - 6.5 mM ), P ( 1.500 - 1.375 - 1.250 - 1.125 - 1.000 - 0.875 - 0.750 mM ) and K ( 6.300 - 5.775 - 5.250 - 4.725 - 4.200 - 3.675 - 3.150 mM ) in the nutrient solution on the yield, quality and mineral composition of strawberry plants grown in NFT were investigated. Fresh weight, dry weight and total fruit weight were not statistically affected by the applied N. However, 6.5 - 8.5 mM N level is seems better for those parameters. Nitrogen concentration of the plant was increased by the increasing levels of applied N. Potassium concentration of the plants was the highest at 10.5 mM N level. Iron concentration of the plants was increased but Zn and Mn concentrations were decreased by the increasing levels of N in the nutrient solution.In general, fresh weight, dry weight, end total fruit weights of the plants were found to be higher in the P levels between 1.125 and 1.375 mM when compared to the higher and lower levels of this range. Increasing levels of P in the nutrient solution increased P concentration of the plants. However, N and K concentrations were not affected by applied P. Increasing P levels decreased Fe but increased Mn concentrations of the plants, while Zn concentrations was not affected by P. Fresh weight, dry weight, total fruit weight, fruit dry matter, K and N concentrations of the plants were increased by the applied K in the nutrient solution. In general, Fe, Zn and Mn concentrations of the plant were found to be the highest in the treatments containing K between 4.200 - 5.775 mM. According to the results the investigated parameters, the nutrient solution composition for strawberry would be suggested as follows: 6.5 - 8.5 mM/N (6 - 8 N03- N, 0.5 NH4 - N), 1.375 m M H2P04and 6.3 mM K. Key Words : Strawberry ( Fragaria sp.), NFT, nitrogen, phosphorus, potassium