Futbol oyuncularında dinamik nöromüsküler stabilizasyon testleri, ayak bileği proprioseptif keskinliği ve alt ekstremitenin fonksiyonel performans testleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between dynamic neuromuscular stabilization tests, ankle proprioception acuity and lower extremity functional performance tests in football players
  1. Tez No: 835813
  2. Yazar: EBRU ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH CANİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, güncel bir yaklaşım olan gövde stabilizasyonu, ayak bileği proprioseptif keskinliği ve yaralanmadan sonra aktiviteye, spora, oyuna ve rekabete dönüşün her bir basamağı için kullanılan alt ekstremite fonksiyonel performans testleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Ayrıca olası bir asimetrik cevabın test sonuçlarına etkisini incelemek için baskın ve baskın olmayan ekstremiteleri karşılaştırmıştır. Araştırmaya, yaşı 20.7 ± 1.6 yıl, boy uzunluğu 176.5 ± 6.7 cm, vücut ağırlığı 69 ± 7 kg, futbol deneyimi 8.2 ± 2.7 yıl, vücut kütle indeksi 22.1 ± 1.5 kg/m² olan 20 erkek futbol oyuncusu katılmıştır. Çalışmaya katılan futbolculara sağ ve sol taraf ekstremiteleri için sırayla, ayak bileği aktif hareket ayrımı proprioseptif keskinlik testi, DNS testlerinden intraabdominal basınç, diyafram ve kalça fleksiyon testleri daha sonra Y- denge testi, tek bacak sıçrama testi, yan sıçrama testi ve en son da çeviklik-T Testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship among trunk stabilization, ankle proprioceptive acuity, a current approach, and lower extremity functional performance tests for each return step to activity, sports, play and competition after injury. This study also compared the dominant and non-dominant extremities to examine the effect of a possible asymmetric response on the test results. Twenty male football players participated (age: 20.7 ± 1.6 years, height: 17.5 ± 6.7 cm, body weight: 69.0 ± 7.0 kg, football experience: 8.2 ± 2.7 years, body mass index: 22.1 ± 1.5 kg/m²) in this study. Testing sessions involved assessments of the ankle active movement discrimination proprioceptive acuity test for the right and left side extremities, intra-abdominal pressure, diaphragm and hip flexion tests among the DNS tests, then the Y-balance test, single leg hop test, side hop test and T-drill agility test.