Kentlerde çevre sorunları bağlamında hava kirliliği: Konya ili örneği
Air pollution in the context of environmental problems in cities: Konya province example
  1. Tez No: 835822
  2. Yazar: BEYZA UYANIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEILA AKBARISHAHABI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kent, Çevre ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kentleşme, toplumda gelişmenin ve kalkınmanın merkezi olarak görülmüştür. Nüfusun, merkezde yer alması da bu durumun bir göstergesi olmuştur. Artan nüfusun yoğunluğu ve çerçevesi ile meydan gelen bir takım yenilikler var olmuş, bu yeniliklerin varlığı da çevre üzerinde etken bir şekilde konumlanmıştır. Endüstri devrimi ile başlangıçta üretim yeri olarak görülen kentler, bireyler için maddi açıdan kazanç elde edebilecek alanlar bütünü olarak algılanmıştır. Ancak yalnızca bu durumun kazanç ile bağdaştırılarak ele alınması nitekim ki günümüz çevre sorunlarının temel argümanını oluşturmuştur. Kalkınma esaslı olarak gelişen her sektörün, çevreden aldığı ve çevreye bıraktığı bir takım unsurlar var olmaktadır. Çevreye bırakılan unsurların niteliği 'kirlilik' olmuştur. Bu kirlilikler, doğal dengeyi sarmış, insan sağlığına ve ekosisteme zarar vermiştir. Çevre kirliliklerinin başında yer alan, günümüzün en önemli sorunu haline dönüşen hava kirliliği ise atmosfere salınan çeşitli birçok zararlı maddelerin yoğunlaşması ile kirlenmiştir. Bu kirliliği tetikleyen unsurlar geçmişte insanoğlu tarafından gerçekleşip, insanoğlu tarafından reddedilmiştir. Fakat günden güne değişen mevsim farklılıkları, asit yağmurları, aşırı sıcaklıklar, felaketler ve artan ölüm oranları ile bu durumun gerçekçiliği daha da önemsenmeye başlanmıştır. Hava kirliliği artık küresel bir sorun halini alarak, raporlanmaya ve ölçülmeye değer görülmüştür. Bu çalışmanın amacı kent ve sanayi alanlarının çevre sorunlarına ne denli sebep olduğunu ele alarak, sanayi üretim merkezlerinin de etkisiyle Konya'da oluşan hava kirliliği seviyelerini rapor verileri ile ortaya koymaktır. Ayrıca bu bağlamda öne çıkan çevre sorunlarına karşı, çıkarılan çevre politikalarını ve oluşturulması gereken çevre bilincini de vurgulamaktadır
Özet (Çeviri)
Urbanization has been seen as the center of development and development in society. The fact that the population is located in the center has also been an indicator of this situation. There have been some innovations that have occurred with the density and framework of the increasing population, the existence of these innovations is also positioned effectively on the environment. Cities that were initially seen as production places with the industrial revolution, It is perceived as a set of areas that can gain financial gain for individuals. However, handling this situation only by associating it with profit has constituted the main argument of today's environmental problems. Every sector that develops on the basis of development It has been found that there are some elements that it takes from the environment and leaves it to the environment. The nature of the elements released to the environment has become 'pollution'. These pollutions have surrounded the natural balance and harmed human health and the ecosystem. Air pollution, which is at the forefront of environmental pollution and has become the most important problem of today, contaminated by the condensation of various many harmful substances released into the atmosphere. The factors that triggered this pollution were realized by human beings in the past rejected by mankind. But day-to-day seasonal differences, acid rains, extreme temperatures, disasters and with the increasing death rates, the realism of this situation has started to be given more importance. Air pollution has now become a global problem and has been deemed worthy of reporting and measurement. The aim of this study is to examine how urban and industrial areas cause environmental problems to reveal the air pollution levels of factories and industrial production centers. This purpose of use, by considering how urban and industrial enterprises cause environmental problems, reveals the air filter housing report data of the managers of industrial production centers in Konya. It also emphasizes the environmental policies and the environmental awareness that should be created against the environmental problems that come to the fore in this context.