Betonarme yapılarda donatı korozyon oranının ve yaşının belirlenmesi
Determination of reinforcement corrosion rate and age in reinforced concrete buildings
  1. Tez No: 835849
  2. Yazar: MELEK AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DOĞAN, PROF. DR. İLHAMİ DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu doktora çalışması ile beton-donatı aderansı ve betonarmedeki korozyon mekanizmalaşması üzerine gerçekleştirilen çalışmalardan farklı olarak; aderans deneylerinde daha belirgin şekilde tercih imkânı bulan pull-out deneyi ile yapılması daha kolay olduğu düşünülen push-out deneyi arasındaki ilişkinin kurulması ve betonarme yapıların donatı korozyonuna ve kesit kaybına bağlı yaşının tespiti amaçlanmıştır. Bu deneysel çalışmada hazırlanan deney numuneleri; betonarme yapılardaki doğru tasarım, uygun imalat, kullanım koşulları ve mevcut yapıları temsil edecek şekilde oluşturulmuştur. Donatıların korozyona bağlı aderans ve kesit kaybını belirleyebilmek için hazırlanan deney numuneleri, Türkiye genelindeki mevcut betonarme yapı stokunu temsil edecek şekilde tasarlanmıştır. Değişken parametreler olarak; 5 farklı beton grubu, 2 farklı donatı türü, 2 farklı kür ortamı ve 6 farklı periyotta hızlandırılmış korozyon deneyi tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With this doctoral study, unlike studies on concrete-reinforcement adherence and corrosion mechanism in reinforced concrete; it is aimed to establish the relationship between the pull-out test, which is more clearly preferred in adherence tests, and the push-out test, which is thought to be easier to perform, and to determine the age of reinforced concrete structures due to reinforcement corrosion and section loss. The test samples prepared in this experimental study; It has been created to represent the correct design, appropriate manufacturing, conditions of use and existing structures in reinforced concrete structures. The test samples prepared to determine the adherence and section loss of reinforcements due to corrosion are designed to represent the existing reinforced concrete building stock in Turkey. As variable parameters; 5 different concrete groups, 2 different reinforcement types, 2 different curing environments and 6 different periods of accelerated corrosion test were preferred.