'Yunniy Skripaç' Rus keman metodunun Türkçe'ye uyarlanması ve incelenmesi
Adaptation and review of the 'Yunniy Scripac' Russian violin method into Turkish
  1. Tez No: 835857
  2. Yazar: MERJEN NURYAGDYYEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Performans Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 370
Özet
Keman eğitimi çalgı eğitiminin önemli dallarından birisidir. Keman eğitimi sürecinde materyal seçimi, keman çalmayı öğrenmenin en önemli yönüdür. Bu sebeple keman eğitimi veren öğretmenler öğrenciye uygun metodu belirlemekle eğitime başlamalıdır. Türkiye'de birçok ekolün farklı metotları kullanılmaktadır. Fakat dünyada önemli bir yere sahip olan Rus ekolünü anlatan veya metotlarını içeren kitabın yok denecek kadar az olması önemli bir sorunsaldır. Bu çalışma, Yunniy Skripaç isimli Rus keman eğitim metodunun Türkçe çevirisini yaparak hem eğitimcilerin repertuvarını genişletmiş hem de bu derece başarılı bir eğitim kitabını literatüre kazandırarak öğrencilerin faydalanmasını sağlamış olmayı hedeflemektedir. Araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman analizi tekniği kullanılarak metodun öğretim düzeyi, içeriği, parçalarda ve etütlerde kullanılan teknikler, müzikal ve ritmik özellikler incelenmiştir ve tablolar halinde verilmiştir. Bu tabloların sonuçları sayısal verilerle ölçülmüş ve bulgular haline getirilerek yorumlanmıştır. Bu araştırmanın sonucunda Fortunatov'un Yunniy Skripaç isimli metodunun içerik dağılımı, keman tekniklerinin dağılımı ve müzikal dağılımının başlangıç seviyesindeki bir öğrenciye hitap düzeyinin yüksek olduğu görüşüne ulaşılmıştır. Metodun çevirisi yapılarak içerdiği eserlerin tonu, müzikal ve ritmik özellikleri saptanmış, aynı zamanda metodun kazandırmak istediği hedef davranışlar ortaya çıkarılmıştır. Önemli ekolleri temsil eden Yunniy Skripaç gibi etkili olan farklı metotların da Türkçe'ye çevrilerek öğrencilerin ve öğretmenlerin faydalanmasını sağlamanın yararlı olacağı düşüncesi de ulaşılan sonuçlardandır.
Özet (Çeviri)
Violin education is one of the important branches of instrument education. The selection of materials in the process of violin education is the most important aspect of learning to play the violin. For this reason, teachers who teach violin should start training by determining the appropriate method for the student. Different methods of many mission schools are used in Turkey. But the fact that there are almost no books describing the Russian mission school, which has an important place in the world, or containing its methods, is an important problematic. This study aims to provide students with the benefit of translating the Russian violin teaching method named Yunniy Skripaç into Turkish, expanding the repertoire of educators and making this highly successful educational book available to literature. In the thesis, the teaching level of the method, the content, the techniques used in the pieces and studies, the musical and rhythmic characteristics of the method were examined using the document analysis technique, which is one of the qualitative research methods, and given in tables. The results of these tables were measured with numerical data and interpreted by converting them into findings. As a result of this thesis, it was found that the content distribution, distribution of violin techniques and musical distribution of Fortunatov's Yunniy Skripach method appeal to a beginner student at a high level. By translating the method, the tone, musical and rhythmic characteristics of the works it contains were determined, and at the same time, the target behaviors that the method wants to provide were revealed. The idea that it would be useful to translate into Turkish different effective methods such as Yunniy Skripach, which represents important schools, and to ensure that students and teachers benefit from them is also one of the results reached.