Özgül öğrenme güçlüğü olan çocukların fen bilimleri dersindeki öğrenme zorluklarının, ihtiyaçlarının ve derse ilgi durumlarının tespiti
Determination of learning disabilities, needs and lesson interest of children with specific learning disability in science lesson
  1. Tez No: 835856
  2. Yazar: AIKEBAIER ZUOKELA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYLEM BAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Engelli Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Akademik alan dersleri arasında yer alan ve özgül öğrenme güçlüğü olan çocukların yaşamları için önemi büyük olan fen bilimleri dersinde bu çocukların başarılı olabilmesi için birtakım zorluklar yaşamları beklendik bir durumdur. Bu durumdan hareketle, özgül öğrenme güçlüğü olan çocukların fen bilimleri dersine yönelik ilgi durumlarının tespit edilmesi, gereken eğitsel müdahalelerin zamanında yapılması daha çok büyük önem arz etmektedir. Bu araştırmanın amacı; Özgül öğrenme güçlüğü tanısı almış çocukların fen bilimleri dersindeki öğrenme zorluklarının, öğrenme ihtiyaçlarının ve derse ilgi durumlarının tespit edilmesi olarak belirlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim öğretim yılı bahar dönemi Edirne'de il Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı resmi eğitim kurumlarında öğrenim gören, özgül öğrenme güçlüğü tanısı almış 9 ortaokul öğrencisi, 6 fen bilimleri öğretmeni ve 6 veli oluşturmuştur. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Çalışmada özgül öğrenme güçlüğü olan öğrenciler, öğretmenler ve velilerle yarı yapılandırılmış mülakat gerçekleştirilmiştir. Araştırmacı tarafından yapılan mülakatlar sonucunda elde edilen verileri içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma sonucu, özgül öğrenme güçlüğü olan öğrenciler fen konuları öğrenme, fen ders kitabında yer alan metinleri, etkinlikleri, soruları okuma ya da anlama, fen konularını aklında tutma, fen ödevlerini amacına uygun ve doğru bir şekilde yapma, fen bilimleri dersinin sınavlarında çarpma işlemleri gerektiren soruları yanıtlama, sınavda düşündüklerini yazıya dökme ve yoruma dayalı soruları yanıtlama, fen bilimleri dersinde öğrendiklerini günlük hayatla ilişkilendirme, fizik ve kimya bilim alanlarına yönelik konuları öğrenmede güçlük yaşadıkları ortaya çıkmıştır. Ayrıca bu öğrencilerin fen bilimleri dersinde dikkat sürelerinin diğer öğrencilere göre daha kısa olduğu ve derse aktif katılım sağladıkları tespit edilmiştir. Bunula birlikte, özgül öğrenme güçlüğü olan öğrenciler deney yaparken en çok öğretmen yardımına, fen ödevlerinin az olmasına ve soru cevaplamaya yönelik ödevler verilmemesine, günlük hayatla ilgili deney ve araştırma ödevleri verilmesine ihtiyaç duydukları ve fen öğrenme süreçlerinde öğretmenlerinden ve okuldan ve velilerinden (özellikle annelerinden) destek bekledikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is expected that these children will experience some difficulties in order to be successful in the science lesson, which is one of the academic field lessons and is of great importance for the lives of children with specific learning disabilities. Based on this situation, it is more important to determine the interest of children with specific learning disabilities towards the science lesson and to make the necessary educational interventions in a timely manner. The aim of this study is to determine the learning disabilities, learning needs and interest of children diagnosed with specific learning disabilities in science lessons. The study group of the research consisted of 9 secondary school students diagnosed with specific learning disabilities, 6 science teachers and 6 parents who were studying in public educational institutions affiliated to the provincial Directorate of National Education in Edirne in the spring term of the 2022-2023 academic year. Case study design, one of the qualitative research methods, was used in the study. In the study, semi-structured interviews were conducted with students with specific learning disabilities, teachers and parents. The data obtained as a result of the interviews conducted by the researcher were analysed by content analysis method. As a result of the research, it was revealed that students with specific learning disabilities had difficulties in the processes of learning science subjects, reading or understanding the texts, activities and questions in the science textbook, keeping science subjects in mind, doing science homework in accordance with the purpose and correctly, answering questions requiring multiplication operations in the exams of the science course, writing down what they think in the exam and answering questions based on interpretation, associating what they learnt in the science course with daily life, and learning subjects related to physics and chemistry science fields. In addition, it was determined that the attention span of these students was shorter than the other students in the science lesson and they actively participated in the lesson. In addition, it was concluded that students with specific learning disabilities most needed teacher help when conducting experiments, science homework should be few and not be given homework for answering questions, experiment and research homework related to daily life should be given, and they expected support from their teachers, school and parents (especially their mothers) in science learning processes.