İslâmî çocuk edebiyatında hadis konulu eserlerin değerlendirilmesi
In Islamic children's literature evaluation of works on hadith
  1. Tez No: 835864
  2. Yazar: RABİA PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM DÖLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, İslâmî bilgi kaynaklarından hadisleri temel alan çocuk kitaplarının değerlendirilmesi amacıyla oluşturulmuştur. Çalışmamız çocuk edebiyatında İslâmî değerleri temel alan kitapların incelenmesi yolunda diğer çalışmalardan ayrılmaktadır. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde çocuk edebiyatı hakkında bilgilendirme yapılmıştır. İkinci bölümde çalışmamıza konu olan eser ve yazarlar hakkında bilgilendirme bulunmaktadır. Çalışmamızın son bölümünde ise ele alınan kitaplardaki hadisler hem hadis ilmi açısından hem de kullanılan hadisin çocuğun yaş ve algı düzeyine uygunluğu ele alınarak incelenmiştir. Bu çalışma nitel araştırma bağlamında doküman inceleme yöntemi kullanılarak oluşturulmuştur. Çalışmamızda masal ve hikâye kitabı olarak iki farklı kategoriden bir tanesi seri olmak üzere toplamda on iki çocuk kitabı incelemeye alınmıştır. Çalışma sonunda yazarların hadis ilmine uygun olmayan bazı rivayetleri eserlerine aldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was created with the aim of evaluating children's books based on hadiths from Islamic information sources. Our study differs from other studies examining books based on Islamic values in Children's Literature. Our work consists of three parts. In the first part, information was given about children's literature. In the second part, there is information about the work and authors that are the subject of our study. In the last part of our study, the hadiths in the books discussed were examined in terms of both the science of hadith and the suitability of the hadith used for the child's age and perception level. This study was created using the document review method in the context of qualitative research. In our study, a total of twelve children's books, one of which is a series, from two different categories as fairy tale and story books were examined. At the end of the study, it was determined that some narrations that were not suitable for the science of hadith were included in their works by the authors.