Hibrit çalışma sisteminin oluşum süreci ve geleceği
The formation process and future of the hybrid working system
  1. Tez No: 835883
  2. Yazar: CEMİLE ZEYNEP ERTEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN CANKIZ ELİBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ġnsanlığın var olĢundan itibaren evrimleĢen toplum hayatında, çalıĢma kavramının günümüzdeki anlayıĢı sanayi devrimine uzanmaktadır. Sanayi devrimi ve sonrası yapılan buluĢlarla küreselleĢen dünyada teknoloji ve dijital alanlarda yaĢanan geliĢmeler, veri üretimini ve paylaĢımı hızlandırmıĢtır. Bilgi toplumuna geçiĢ ile birlikte çalıĢmanın Ģekli değiĢmiĢtir. Zihin gücü ile çalıĢan bilgi iĢçileri çalıĢma hayatına yön vermeye baĢlamıĢtır. Uzaktan çalıĢılabilen yeni nesil çalıĢma alanları ve yeni çalıĢma modelleri ortaya çıkmıĢtır. 2019 yılında Dünya Sağlık Örgütü tarafından ilan edilen küresel pandemi (Covid19) çalıĢma hayatı için önemli miladlardan biri olarak kabul edilebilir. Sosyal izalasyon döneminde yaĢanan evden çalıĢma dönemi, çalıĢanlar ve iĢverenler için yeni beklentileri gün yüzüne çıkarmıĢtır. Ġnsanların dijital hayata uyumlanmasını hızlandırmıĢtır. Pandemi sonrası dönemde bu beklentilere çözüm üreten bir sistem olarak görülen Hibrit çalıĢma sistemi iĢ ekonomisinin ve çalıĢma hayatının gündemine girmiĢtir. Sabit ofislerde gerçekeĢen yüz yüze çalıĢma Ģekli ile uzaktan çalıĢma Ģeklinin bir arada uygulandığı hibrit çalıĢma sisteminin esnek ve mobil yapısı çalıĢanların motivasyonlarını ve üretkenliklerini arttırmaktadır. Bu bağlamda küreselleĢme ile birlikte baĢlayan dönemden günümüze, çalıĢma hayatının hibritleĢme yolculuğu zaman ve mekân kullanım Ģekillerindeki dönüĢümler üzerinden incelenmiĢtir. Literatür araĢtırması ile elde edilen veriler üzerinden, iĢin geleceği ve sürekliliği için hibrit çalıĢmanın gelecek kurgusuna dair bir model önerisi getirilmiĢitr.
Özet (Çeviri)
In social life, which has evolved since the existence of humanity, today's understanding of the concept of work is based on the industrial revolution. In the globalizing world with the inventions that emerged after the industrial revolution, developments in technology and digital fields have accelerated data production and sharing. With the transition to the information society, the way of working has changed. Knowledge workers who work with mental power have begun to direct working life. New generations of workplaces and new working models that can be worked remotely have emerged. The global pandemic (Covid19) declared by the World Health Organization in 2019 can be considered one of the important milestones for working life. The period of working from home during the social isolation period has brought to light new expectations for employees and employers. It has accelerated people's adaptation to digital life. Hybrid working system, which is seen as a system that provides solutions to these expectations in the post-pandemic period, has entered the agenda of the business economy and working life. The flexible and mobile structure of the hybrid working system, which combines face-toface working in fixed offices and remote working, increases the motivation and productivity of employees. In this context, the hybridization journey of working life, from the period that started with globalization to the present day, has been examined through the transformations in the ways of using time and space. Based on the data obtained through literature research, a model proposal for the future of hybrid work has been proposed for the future and continuity of work.