Kamu hizmetleri ve vergilendirmenin seçmen algısı üzerindeki etkisi: Kütahya Belediyesi örneği
Public services and impact of taxation on voter perception: Kütahya Municipality case
  1. Tez No: 835885
  2. Yazar: MÜCAHİT EMİN BÜBER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN NAİL SAĞDIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kamu hizmetlerinin kalitesi, vergilendirme ve seçmen algısı arasındaki etkileşim sadece iktisat alanında değil aynı zamanda diğer bilim alanlarında da önem arz eden bir konu olarak ortaya çıkmıştır. Kamu hizmetleri, bir hükümetin seçmenlerine bağlılığının bir göstergesi olarak görülmektedir. Aynı zamanda hükümetlerin performanslarının bir ölçütü olarak görülmektedir. Tersine, bu hizmetleri finanse etmek için gerekli olan vergilendirme seçmenler açısından mali bir yük olarak algılanabilmektedir. Bu nedenle, ikisi arasındaki denge, yerel ve genel seçimlerde sonucunu belirleyen önemli bir faktör haline gelmektedir. Bu çalışmanın amacı vergilendirme, kamu hizmetlerinin kalitesi ve seçmen algısı arasındaki ilişkiyi Kütahya Belediyesi bağlamında incelemektir. Kamu yönetimi, yönetişim ve seçim politikaları ile uğraşan politika yapıcılar, akademisyenler ve uygulayıcılar için değerli bulgulara ulaşılan bu araştırma genel olarak, hükümetlerin vatandaşlarının ihtiyaç ve beklentilerine en iyi şekilde nasıl hizmet edebileceğinin anlaşılmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu araştırmada Kütahya ili merkezinde ikamet eden 18 yaş ve üzeri 462 kişinin kamu hizmetleri ve vergilendirme temelindeki seçim davranışları anket yöntemiyle araştırılmıştır. Üç kısımdan oluşan anketler temelinde analiz gerçekleştirilmiştir. Analizin birinci adımı demografik bilgilerle ilgili ifadelerden, ikinci adımı vergilendirme ve seçmen algısını ölçmeyi amaçlayan ifadelerden, üçüncü adımı ise hizmet kalitesini değerlendirmeye yönelik ifadelerden oluşturulmuştur. Kütahya Belediyesi örneğinde araştırma sonucunda elde edilen bulgular, hizmet kalitesi ile vergilendirmenin seçmen algısı üzerinde olumlu etkisi olduğu sonucunu göstermektedir. Bu açıdan değerlendirildiğinde, çalışmadan elde edilen bulguların hem yerel düzeyde hem de ulusal düzeyde seçmen algısının önemli düzeyde hizmet kalitesi ve vergilendirmenin seçim sonuçlarını belirleyebilecek önemli faktörler olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Quality of public services, interaction between taxation and voter perception, appeared as importance subject not only discipline of economy, also other disciplines of science. Public services is seen as sign of loyalty for voters of a government. Also, it is seen as criterion the performance of governments. Conversely, required taxation to finance these services may detect as financial burden. For this reason, balance both of them, becomes for determining the consequence most important factor in the local and general selections. Purpose of this research to examine the relation between quality of public services and voter's perception in the context of Kütahya Municipality. The research which generally reached the valuable findings for policy makers who making public management, co-management and policy makers who making policy selection, academicians and practitioners, purposes to contribute to be understood how to serve to governments of people in the best way. It has been researched public services and selection behaviours of on the basis of taxation who resides in Kütahya City 18 years and over with survey method in this research. Performed analysis on the basis of tripartite survys. Servys which formed three parts, first step of analysis from demographic infos, second step from taxation and measuring of voter's perception, third step statements from aimed at rating the service quality. Findings obtained as a result of the research in the example of Kütahya Municipality shows that taxation has a positive effect on voter's perception. When evaluated from this point it shows service quality and taxation are important factors that may determine the results of selection findings without working both local and national.