Müsteşrik W. Montgomery Watt'ın İslam tarihine dair çalışmalarının kaynak, metod ve yorum açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the works of orientalist W. Montgomery Watt on Islamic history in terms of reference, methods and interpretation
- Tez No: 835898
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışmada oryantalistler içinde ılımlı yaklaşımı ve bilimsel metoduyla temâyüz eden tanınmış şarkiyatçı W. Montgomery Watt'ın İslâm Tarihi'ne dair eserleri ile ilgili araştırma ve değerlendirmeleri mercek altına alınarak eleştirel bir şekilde incelenmiştir. Çalışmanın sınırları kapsamında ilk bölümde Watt'ın biyografisine yer verilmiş ve alandaki eserleri tanıtılmıştır. Tezin ikinci bölümünde Hz. Muhammed'in (sav) risâlet öncesinde Arabistan'ın mevcut siyâsî, ekonomik ve kültürel yapısına dair Watt'ın mülâhazaları incelenmiştir. Tezin üçüncü bölümü, Watt'ın Hz. Peygamber'in (sav) izdivaçları hakkında yaptığı değerlendirmeleri ihtiva etmektedir. Watt bu izdivaçları kadın ve âileye yönelik yapılan hukûkî düzenlemeler bağlamında ele alarak yaşanan gelişmelerin sosyal bir devrim olduğunu ifade etmektedir. Bu anlamda o, Hz. Peygamber'i (sav) sosyal bir reformist olarak görmekte ve yaptığı evliliklerinin sonucunda Arap örfünde büyük değişimlerin yaşandığını söylemektedir. Çalışmamızın son bölümünde ise Müslümanların Yahudilerle münasebeti ele alınmış Watt'ın bu konuda en dikkat çeken düşüncelerinden biri Medine'ye hicretten sonra Yahudilerden nasıl kurtulabileceklerini planlamaya çalıştıklarına dair iddiasıdır. Bu meyanda Watt, Yahudilere karşı yürütülen muhasara ve savaşlarda temel nedenin onların Medine sözleşmesine ihanet etmeleri olduğu yönündeki kabullere şüpheyle yaklaşmasıdır. Fakat mukâyeseli okumalar neticesinde bu düşüncelerin bir varsayımdan ibâret olduğu, İslam tarihi kaynakları ve modern çalışmaların Watt'ın iddialarının aksini ortaya oyduğu anlaşılmaktadır. Watt, İslâm Tarihine dair araştırmalarında, klasik oryantalizmin İslâm ve Hz. Muhammed (sav) ile ilgili algısının ve bu hususlarda gösterdikleri saldırgan tavrın doğru bir yaklaşım olmadığını söylemektedir. Dolayısı ile onun diğer şarkiyatçılara nazaran daha tutarlı ve mutedil bir yol izlediği dikkat çekmektedir. Ancak sonuç olarak şu söylenebilir ki her ne kadar Watt, klasik oryantalizmle özdeşleşecek bir anlatıdan uzak olsa da yine de dinî taassubun yol açtığı yaklaşımdan tamamen arındığı da iddia edilemez.
Özet (Çeviri)
In this study, the research and evaluations of the well-known orientalist W. Montgomery Watt, who stands out among the orientalists with his moderate approach and scientific method, the context of his works on Islamic History are examined critically. Within the scope of the limits of the study, the first chapter includes Watt's biography and introduces his extensive works in the field. In the second part of the thesis, Watt's views on the existing political, economic and cultural structure of Arabia before the Prophet were analyzed. The third part of the thesis consists of Watt's evaluations of the Prophet's (pbuh) marriages. Watt discusses these marriages in the context of the legal arrangements made for women and the family and states that these developments were a social revolution. Therefore, Watt sees the Prophet (pbuh) as a social reformer and states that great changes took place in Arab customs as a result of his marriages. The last part of our study deals with the Muslims' relations with the Jews. One of Watt's most striking ideas on this subject is his claim that Muslims tried to plan how to get rid of the Jews after they migrated to Medina. Again, Watt is skeptical of the information that the main reason for the sieges and wars against the Jews was their betrayal of the Medinan covenant. However, as a result of comparative readings, it becomes clear that these ideas are nothing more than an assumption and that Islamic historical sources and modern studies say the opposite of Watt's claims. Watt argues that classical Orientalism's perception of Islam and the Prophet Muhammad and their aggressive attitude towards these issues is not a correct approach. In the light of all this information, it can be stated that although Watt is far from a narrative that can be identified with classical orientalism, it cannot be claimed that Watt is completely free from the discourse caused by religious prejudice, but it can be said that Watt follows a more consistent and moderate path compared to other orientalists.