Antropolojik bakış açısıyla geronteknoloji
Gerontechnology from an anthropological point of view
- Tez No: 835899
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA KARAÖZ ARIHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Antropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Yaşlılık ve yaşlanma insanın psikolojik, fiziksel ve sosyal boyutlarla ele alınması gereken bir süreçtir. Fizyolojik olarak yaşlılık ve yaşlanma, kronolojik yaş ile beraber ortaya çıkan biyolojik farklılıkları açıklarken; psikolojik olarak yaşlılık ve yaşlanma, öğrenme, algı, problem çözme, psikomotor özellikleri bakımından yaşlı bireyleri değerlendirmektedir. Sosyolojik bakımdan yaşlılık ve yaşlanma, toplumun belli yaş aralıklarından biri olan yaşlılık sürecindeki yaşlı bireylerden beklenen davranış örüntülerini değerlendirmektedir. Teknoloji hızlı bir şekilde gelişmekte ve her alanda kullanılmaktadır. Ülkemiz de dahil olmakla birlikte dünyada yaşlı nüfusun artması ile teknolojinin yaşlı bireylere yönelik çalışmaları önem kazanmaktadır. Yaşlı bireyleri ve yaşlı bireylerin sorunlarını amaçlayan birçok çalışmaların yanında doğrudan yaşlı bireyleri hedeflemeyen, ama dolaylı bir şekilde yaşlıların yaşamına olumlu çözümler getirebilen araştırma ve teknolojik tasarım çalışmaları da bulunmaktadır. Bu çalışmaların arttığı alanlar yaşlı bireylerin özgür bir şekilde yaşamasına destek olacak öneriler, güvenlik temalı projeler, sağlık alanında gelişme sağlayacak projeler olarak sıralanabilir. Bu bağlamda Geronteknoloji; yaşlılara katkı sağlayan sistem, yazılım ve cihazlar ortaya çıkarmayı hedefleyen, teknolojik yenilikleri getiren ve gerontolojiyi bütünleştiren bir alandır. Antropoloji biliminin insanı biyolojik bir varlık olarak ele alan alt dalı olan fiziki antropolojinin ilgi alanlarından biride, yaşlılık sürecinde yaşlıların fiziksel değişimlerini incelemektedir. Bununla birlikte fiziki antropoloji bilimi yaşlıların bu değişimlerden daha az etkilenmesi için teknolojiden yararlanılarak, yaşlı bireylerin ergonomik ve antropometrik ölçüleri göz önünde bulundurulmasıyla yaşlılara uygun ürünlerin tasarlanması için katkı sağlamaktadır. Antropometride kullanılan standart referans değerlerin kullanılarak bireylerin boy kilo deri kalığı vücut bileşenlerine ait uzunluk ve çevre ölçüleri gibi farklı ölçümlerin alınarak vücut tipleri ortaya konulabilir. Antropometrik ölçümler ile bireylerin uzunluk, boy, deri kalınlığı çevre vücut bileşimi, vücut tipi ölçüleri gibi veriler de belli kısımlar temel alınarak ortaya konulmaktadır ve insanın diğer insanlar ile karşılaştırılması ile standart ölçümler oluşturulmaktadır. Bu standart ölçüler başta ergonomiyi kapsamak üzere birden fazla alanda insanların donanım, araç gereç ve mekanların boyutuyla uyumlarının analiz edilmesinde önemli olmaktadır. Aynı zamanda toplumların ya da bireylerin beslenme ya da sağlık durumlarının takip edilmesinde kullanılmaktadır. Bu çalışmalar toplumun bir parçası olan yaşlı bireyleri değerlendirmek için de kullanılmaktadır. Bu kapsamda amacımız yaşlanma süreçlerinin değerlendirilmesi ile yaşlılıkla ilişkili sorunları ele alarak geronteknolojik gelişimleri antropolojik bakış açısıyla ele almaktır.
Özet (Çeviri)
Aging is a process that needs to be addressed with psychological, physical and social dimensions. Physiologically, aging explain the biological differences that occur with chronological age; It evaluates elderly individuals in terms of psychological aging, learning, perception, problem solving, and psychomotor characteristics. Sociologically, aging evaluates the behavioral patterns expected from elderly individuals in the aging process, which is one of the certain age ranges of the society. Technology is developing rapidly and is used in every field. With the increase in the elderly population in the world, including our country, the work of technology for elderly individuals gains importance. In addition to many studies aiming at the elderly and the problems of the elderly, there are also research and technological design studies that do not directly target the elderly, but can indirectly bring positive solutions to the lives of the elderly. The areas where these studies have increased can be listed as suggestions that will support the elderly people to live freely, projects with the theme of safety, and projects that will provide improvement in the field of health. In this context, Gerontechnology; is a field that aims to create systems, software and devices that contribute to the elderly, brings technological innovations and integrates gerontology. One of the areas of interest of physical anthropology, which is the sub-branch of anthropology that deals with man as a biological being, examines the physical changes of the elderly in the aging process. However, the science of physical anthropology contributes to the design of products suitable for the elderly by taking into account the ergonomic and anthropometric measures of the elderly, by making use of technology so that the elderly are less affected by these changes. By using standard reference values used in anthropometry, body types can be determined by taking different measurements such as height, weight, skin thickness, length and circumference of body components. With anthropometric measurements, data such as the length, height, skin thickness, circumference body composition, body type measurements of individuals are also presented on the basis of certain parts, and standard measurements are created by comparing people with other people. These standard dimensions are important in analyzing the compatibility of people with the size of equipment, tools and spaces in more than one area, especially ergonomics.. It is also used to monitor the nutrition or health status of societies or individuals. These studies are also used to evaluate elderly individuals who are a part of the society. By introducing the social and individual characteristics of anthropometry in a cheap, satisfying and practical way; future health problems, mortality and functional disorders are determined. Thus, with this information, designs suitable for almost all populations can be made by making developable studies to prevent possible problems. In this context, our aim is to evaluate the aging processes and to deal with the problems related to aging and to discuss the gerontechnological developments from an anthropological point of view.