Selanik'in teslimi: Hasan Tahsin Paşa
Delivery of Thessaloniki: Hasan Tahsin Pasha
- Tez No: 835900
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET METİN HÜLAGÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Selanik, Türk tarihi ve kültüründe önemli bir yer tutmakta olup Sultan II. Murat tarafından 1430 yılında fethedilmiştir. Türkler şehre, fetihten sonra yerleşmeye başlamış ve 1492'den sonra Almanya, Portekiz, İspanya ve farklı ülkelerden gelmiş olan Yahudiler ile Selanik şehrinin nüfus yapısı önemli ölçüde farklılaşmıştır. Tanzimat'ın Fermanı'nın ilan edilmesiyle birlikte Selanik, kültür ve ticaret alanında önemli ölçüde gelişmiştir. Balkan Savaşları, Osmanlı tarihinde kırılma noktası olan savaşlardan biridir. Balkan savaşlarının birden çok nedeni vardır. Bunlar; Rusya'nın panslavizm politikası, Büyük güçlerin Balkanlar'daki ayaklanmalara desteği, Osmanlı Devletinin zayıflığı ve Bulgaristan'ın Büyük Bulgaristan'ı gerçekleştirme hayali sıralanabilir. Bütün bu nedenler bir araya geldiğinde yenilgi kaçınılmazdı. Batı'dan gelen fikirlere, Balkanlar'da yaşayan yabancı halkın provokasyon ve propagandalarına da açık olan Selanik şehri, 8 Kasım 1912'de Balkan Savaşı'ndan sonra Yunanlılara savaş yapılmadan teslim edilmiştir. Genel olarak Balkan savaşlarında siyasi ve askeri alanda yapılan hatalar nedeniyle Balkan savaşlarından bahsetmeyi sevmiyoruz. Bu hatalardan en önemlilerinden biri de, bir liman kenti olan Selanik'in teslim olmasıydı. I. Balkan Savaşı sırasında 9 Kasım 1912'de Batı Cephesi VIII. Kolordu Komutanı Hasan Tahsin Paşa, Selanik'i savaşsız Yunanlılara teslim etmiştir. Çalışmada, Selanik'in teslim olma sürecinden önce Selanik çevresindeki gelişmeler, teslim olma nedenleri, teslim olduktan sonra komutanlara ve askerlere yönelik sürgün ve zulümler ile askerin Anadolu'ya gönderilmesi ve Selanik'in teslim olması sırasındaki taktik ve stratejik hatalar ile kentin Yunanlılara teslim edilişinde hiçbir sorun görmeyen Hasan Tahsin Paşa'nın tavrı ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Thessaloniki has an important place in Turkish history and culture and was conquered by Sultan Murat II Khan in 1430. The Turks began to settle in the city after the conquest, and after 1492, the population structure of the city of Thessaloniki differed significantly with Jews from Germany, Portugal, Spain and other countries. With the proclamation of the Edict of the Tanzimat, Thessaloniki has developed significantly in the field of culture and trade. The Balkan Wars were one of the wars that marked a breaking point in Ottoman history. The Balkan wars have multiple causes. These; Russia's policy of pan-Slavism, the support of the Great Powers to the uprisings in the Balkans, the weakness of the Ottoman state and Bulgaria's dream of realizing a Great Bulgaria can be listed. When all these reasons came together, defeat was inevitable. The city of Thessaloniki, which was also open to ideas from the West and provocations and propaganda of the foreign people living in the Balkans, was handed over to the Greeks on November 8, 1912 after the Balkan War without a war. In general, we do not like to talk about the Balkan wars because of the mistakes made in the political and military fields in the Balkan wars. One of the most important of these mistakes was the surrender of the port city of Thessaloniki. On 9 November 1912, during the First Balkan War, Hasan Tahsin Pasha, Commander of the VIII Corps of the Western Front, surrendered Thessaloniki to the Greeks without a fight. In this study, the developments around Thessaloniki before the surrender of Thessaloniki, the reasons for the surrender, the deportations and persecutions of the commanders and soldiers after the surrender, the tactical and strategic mistakes during the sending of the soldiers to Anatolia and the surrender of Thessaloniki, and the attitude ofHasan Tahsin Pasha, who saw no problem in the surrender of the city to the Greeks, are discussed.