Video oyunlarında toplumsal cinsiyetin temsili: Ana karakterin içsel eğilimi ve hegemonik erkeklik bağlamında betimsel analizi
Representation of gender in video games: A descriptive analysis in the context of the protagonist's intrinsic inclination and hegemonic masculinity
  1. Tez No: 835910
  2. Yazar: OSMAN ONUR HAYTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. SERENAY ŞAHİN, DOÇ. ÖZGE SAYILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışma benzer anlatılara ve temalara sahip video oyunlarında avatarların toplumsal cinsiyetlerinin farklı olması durumunda ne gibi farkların oluşabileceği üzerine bir karşılaştırmaya dayalı betimsel analiz yapmayı hedefleyen bir çalışmadır. Bu çalışma için seçilen karakterler, God of War video oyunu serisinden Kratos, Hellblade: Senua's Sacrifice oyunundan Senua ve son olarak Hades oyunundan Zagreus karakterleridir. Çalışmada, toplumsal cinsiyeti açıklayan bir model geliştiren Julia Serano'nun İçsel Eğilim modeli ve toplumdaki erkeklik çeşitlerini ve cinsiyetler arası iktidar ilişkilerini tanımlayan Raewyn Connel'in Hegemonik Erkeklik modeli seçilmiştir. Ardından video oyunlarında ve medyada toplumsal cinsiyet temsillerinde seçilen oyunlarla ilgili olabilecek, eleştirilen troplarla beraber, ortak temalar bulunmuş ve bu ortak temalar Connell'in ve Serano'nun modeliyle harmanlanarak bir betimsel analiz yapılmıştır. Bu analizde karakterlerin anlatılarında toplumsal cinsiyetin önemli bir rol oynadığı tartışılmıştır. Karakterlerin içsel eğilimleri olan cinsiyet ifadelerinin, cinsiyet kimliklerinin, cinsel yönelimlerinin ve daha farklı cinsiyetle alakalı faktörlerinin, toplumsal normlar ya da otorite figürleri tarafından baskılanmayan karakterlerin daha sağlıklı ilişkiler kurduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to conduct a comparation based descriptive analysis on what differences may occur when the protagonist in video games with similar narratives and themes have different genders. The characters selected for this study are Kratos from the God of War video game series, Senua from Hellblade: Senua's Sacrifice, and Zagreus from the game Hades. Intrinsic Inclination model developed by Julia Serano which explains gender, and Raewyn Connell's Hegemonic Masculinity model, which defines various forms of masculinity and gender power dynamics in society, have been chosen for this study Subsequently, common themes related to the selected games, along with criticized tropes about gender representation in video games and overall media, indentified and these common themes were blended with Connell's and Serano's models for a descriptive analysis. In this analysis, it has been argued that gender played a significant role in the characters' narratives. It has been concluded that the supression of the characters' instristic inclinations such as, gender expressions, gender identities, sexual orientations and other different factors relating to gender by societal norms and authority figures has a detrimental impact on the characters.