Kurumsal iktisat perspektifinde teknoparkların ulusal yenilik sistemine katkısı: ETGB-ATAP örneği
Contribution of technoparks to the national innovation system in the perspective of institutional economics: ETGB-ATAP case
- Tez No: 835909
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Ekonomik büyüme ve kalkınmanın sürdürülebilir kılınması ve uluslararası pazarlarda rekabet gücünün arttırılması, bilgi temelli sosyoekonomik yapının oluşturulmasına bağlıdır. Bilgi ekonomisine, toplumuna ve demokrasisine zemin hazırlamak ve ekonomik büyümeyi ve kalkınmayı sürdürülebilir hale getirmek için sarmal inovasyon modelleri kullanılmaktadır. Üçlü ağyapılar ve hibrit organizasyonlarla bilginin yaratılmasını, yayılmasını ve ticarileşmesini konu alan üçlü sarmal inovasyon modeli, yenilikçilik ve girişimcilik kültürünün oluşturulması için etkili bir modeldir. Üçlü sarmal yapıya medya tabanlı ve kültür temelli halk ile sivil toplum aktörünün dâhil edilmesiyle elde edilen model, dörtlü sarmal inovasyon modeli olarak adlandırılmaktadır. Bilgi demokrasisini, yönetişim ilkelerini ve birlikte yaratma anlayışını esas alan paydaş bir organizasyon olup bilgi üretimi için yinelemeli konfigürasyonlar ve ağ bağlantıları sunmaktadır. Beşli sarmal inovasyon modelinde ise üçlü ve dörtlü sarmal inovasyon modeline, doğal çevre faktörü eklenmektedir. Sosyo-ekolojik dönüşümü temsil eden beşinci sarmal, iktisadi büyümeyi ve kalkınmayı sürdürülebilir kılan sarmaldır. Türkiye'nin ulusal yenilik sistemi, üçlü sarmal inovasyon modeli kapsamında tasarlanmıştır. Bu tezde öncelikle Türkiye'deki teknoparkların ulusal yenilik sistemine katkısı, sarmal inovasyon modelleri ve girişimci ve yenilikçi üniversite endeksi çerçevesinde değerlendirilmiştir. Ardından Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesi, üçlü sarmal yapılanmasını yansıtan örnek olay olarak ele alınmış ve 2016-2021 yıllarına ait performans endeks verileri kullanılarak Teknoloji Geliştirme Bölgesi Performans Endeksi modeli kapsamında incelenmiştir. Türkiye'deki teknoparklar ve Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesi için fikri mülkiyet performansı ile ekonomik ve toplumsal katkının arttırılması ve üniversite ve sanayi işbirliğinin geliştirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Çözüm önerileri ise dörtlü ve beşli sarmal inovasyon modeli bağlamında sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Sustaining economic growth and development and increasing competitiveness in international markets depend on the creation of a knowledge-based socioeconomic structure. Helix innovation models are used to lay the groundwork for the knowledge economy, society and democracy and to make economic growth and development sustainable. The triple helix innovation model, which focuses on the creation, dissemination and commercialization of knowledge through tri-lateral networks and hybrid organizations, is an effective model for creating a culture of innovation and entrepreneurship. The model obtained by including the media-based and culture-based public and civil society actors in the triple helix structure is called the quadruple helix innovation model. It is a stakeholder organization based on knowledge democracy, governance principles and co-creation, offering iterative configurations and network connections for knowledge generation. In the quintuple helix innovation model, the natural environment factor is added to the triple and quadruple helix innovation model. The quintuple helix, which represents the socio-ecological transformation, is the helix that makes economic growth and development sustainable. national innovation system of Türkiye has been designed within the scope of the triple helix innovation model. In this thesis, first, the contribution of technoparks to the national innovation system in Türkiye has been evaluated within the framework of helix innovation models and the entrepreneur and innovative university index. And then, Eskişehir Technology Development Zone was considered as a case study reflecting the triple helix structuring, and it was examined within the scope of the Technology Development Zone Performance Index model using the performance index data of 2016-2021. It was concluded that intellectual property performance, economic and social contribution should be increased and university and industry cooperation should be developed for the technoparks in Türkiye and the Eskisehir Technology Development Zone. Solution proposals are presented in the context of the quadruple and quintuple helix innovation model.