Digital diplomacy as soft power in public diplomacy: The study of cases in Turkiye, Ukraine and Sweden
Kamu diplomasisinde yumuşak güç olarak dijital diplomasi: Türkiye, Ukrayna ve İsveç vakalarının incelenmesi
- Tez No: 835927
- Danışmanlar: Prof. Dr. KAMİL UFUK BİLGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Kamu diplomasisi, her ülkenin siyasi sürecinde önemli bir güçtür. Zira 21. yüzyıl teknolojik dönüşüm yüzyılıdır ve sosyal medyanın yanı sıra tüm dünya ülkelerinde kamu yönetiminin gelişmesinde etkili olmaktadır. Son zamanlarda alan yazında da güçlü dijital diplomasi, ulusal çıkarlara ulaşmada kamu diplomasisinin en önemli tekniklerinden veya unsurlarından biri olarak görülmektedir. Çünkü çoğu ülke yönetimleri dış politikalarında yumuşak güç kullanmaktadır. Bu çalışma, dijital teknolojilerin dijital diplomaside yumuşak güç olarak nasıl kullanıldığına ve nasıl çalıştığına yönelik bir araştırmayı içermektedir. Bu nedenle dijital teknolojilerin işleyişi temelinde, yumuşak güç mekanizmalarının kullanımı ve kamu görevlilerinin karar alma süreçlerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmada Türkiye, Ukrayna ve İsveç'te sosyal medya kullanımına odaklanılmıştır. Buna göre bu üç ülkenin diplomasisi incelenmiş ve kamu diplomasisinde bir yumuşak güç olarak dijital diplomasinin analizi üzerinde durulmuştur. Sonuç olarak, bu çalışma dijital teknolojilerin kamu diplomasisini geliştirme potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Public diplomacy is an important element in the political process of every country. 21st century is the century of technological transformation and this, alongside its evolution in digitalization of social media/platforms, have shown their profound effects in the development of public administration and diplomacy in all countries of the world. Recently, powerful and effective digital diplomacy has been noticed a one of the most important techniques/elements of public diplomacy, in achieving the national interests; and the governments of majority of countries practice soft power in their foreign policies and diplomacies. This study includes a research on how digital technologies are used as soft power in digital diplomacy and how it works. For this reason, the use of the soft power mechanisms and their impacts on the decision-making processes of public officials, have been investigated on the basis of the functioning of digital technologies. The study focuses on the use of social media in Republic of Turkiye, Ukraine and Kingdom of Sweden. Accordingly, the diplomacy of these three countries has been examined, and the analysis of digital diplomacy as a soft power in public diplomacy has been focused on. As the result, this study suggests that digital technologies have the potential to improve public diplomacy.