Dijital diplomasinin kullanımı: 15 Temmuz darbe girişimi örneği
The use of diplomacy: The example of the 15 July 2016 Turkish coup d'état attempt
- Tez No: 677068
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR BAHARÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Uluslararası ilişkilerde Westphalia sonrası müzakereler, anlaşmalar, devletler arası sert güç, jeostratejik ve jeopolitik düşünce, barış ve savaş kavramları modern anlamlara dökülmüştür. Gelişen bilgi ve iletişim teknolojileri sayesinde dijital diplomasi kavramı doğmuştur. Bu çalışmada klasik diplomasisinin dijital diplomasiye dönüşümü anlayabilmek için öncelikle diplomasinin tarihçesi incelenecektir. Kamu diplomasi ve yumuşak güç kavramları ele alınacak, dijital diplomasi kavramı tanımlanıp, yerel ve küresel dijital diplomasi faaliyetleri ve stratejileri örneklendirecektir. 15 Temmuz Darbe Girişimi sırasında bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanımı incelenerek, Türkiye'nin dijital diplomasiyi nasıl aktif bir şekilde kullandığına değinilecektir. Özellikle 15 Temmuz gecesi ve sonraki güne odaklanılmak üzere dijital diplomasinin hükümet yetkilileri tarafından, vatandaşlar ve devlet dışı aktörler tarafından kullanımı, konuyla ilgili sosyal medya hesapları ve paylaşımları incelenecektir. Araştırma yöntemi olarak daha çok Twitter esas sosyal platform olarak ele alınmıştır. Çalışmanın amacı, devletlerin özellikle Türkiye'nin dijitalleşen dünyada ayakta kalabilmesi için dijital diplomasi uygulamalarına önem vermeleri gerektiğini vurgulamaktır. Bunun için ne tür çalışmalar yapılabileceğine dair fikir oluşturabilmektir.
Özet (Çeviri)
After the Westphalia treaties, in international relations, the concepts of negotiations, agreements, hard power, geo-political thought, peace and war have been translated into modern meanings. . Thanks to the developing information and communication technologies, the concept of digital diplomacy borned. At this study, firstly, the history of diplomacy will be examined in order to understand the transformation of classical diplomacy into digital diplomacy. The concepts of public diplomacy and soft power will be discussed, the concept of digital diplomacy will be defined, and local and global digital diplomacy activities and strategies will be exemplified. In the July 15 Coup Attempt, the use of information and communication technologies will be examined and how Turkey actively uses digital diplomacy will be discussed. Focusing on the night of July 15 and the next day, the use of digital diplomacy by government officials, citizens and non-state actors, and relevant social media accounts and posts will be examined. As a research method, Twitter has been studied as the main social platform. The purpose of study is to emphasize that states, especially for Turkey, should attach importance to digital diplomacy practices to survive in the digitalizing world. It is to be able to create an idea about what kind of studies can be done for this.