Uluslararası ilişkilerde dijital kamu diplomasisi ve hegemonik düzen
Digital public diplomacy in international relations and hegemonic order
  1. Tez No: 656761
  2. Yazar: ELİF GÜRDAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM KANAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Uluslararası İlişkiler, Public Relations, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
Dijital ilerlemeler siyasi, sosyal, askeri veya kültürel gibi birçok alana etki etmektedir. Özellikle iletişim alanında ortaya çıkan teknolojik yenilikler diplomasiye, uluslararası ilişkilerin işleyiş biçimine ve araçlarına etki etmiştir. Uluslararası kamuoyunun fikrinin ve kararının küresel anlamda bir etki yaratabilmesinin önü dijital iletişim ile daha da açılmıştır. Bununla bağlantılı olarak, iletişimin şekli, amacı, aracı ve özellikle karşılıklı bir süreci içermesi uluslararası güç mücadelesinde değerli olmaya başlamıştır. Kamu diplomasisi yaklaşımı teknik bir isimlendirme olan web 2.0 ile birleştikten sonra dijital kamu diplomasisi adıyla yumuşak gücün bir uzantısı olmuş, bu açıdan kamu diplomasisine gösterilen ilgi, uluslararası aktörlerin maddi güç kapasitelerini dengeleyebilmesi adına artmıştır. Uluslararası aktörlerin güç mücadelesinde öne çıkan yeni bir yaklaşım olarak dijital adaptasyona yönelik ilgi yoğunlaşmıştır. Uluslararası güç mücadelesini hegemonik bir rekabet olarak ele alan bu çalışmada, hegemonya yaklaşımları üzerinden dijital diplomasi ile dijital kamu diplomasisinin etkisi ve işlevi ele alınmaya çalışılmıştır. Hegemonya görüşleri üzerine sert güç kapasiteleri, yumuşak güç kapasiteleri veya yapısal incelemeler gibi farklı görüşlerin ortaya çıktığı uluslararası ilişkiler alan literatüründe, ortak nokta güç ve düzen anlayışı olmuştur. Her bir hegemonya yaklaşımı üzerinden kamu diplomasisi, dijital kamu diplomasisi ve dijital iletişim konuları incelenmeye çalışılmıştır. Dijital kamu diplomasisinin gerçek anlam ve önemine göre etkili bir süreç üzerinden yürütülüp yürütülmediği ve de diğer siyasal iletişim tekniklerinden ayrışan özelliklerine uygun işlev görüp görmediği tartışılmaktadır. Bu tez çalışması da bu noktada dijital kamu diplomasisinin bir güç unsuru olarak kavramsal anlamına göre pratiğe dökülüp dökülemediğini, uluslararası ilişkilerin rekabetçi bir hegemonik düzen anlayışına sahip olduğu temeline dayanarak, hegemonya yaklaşımları üzerinden incelemeye çalışmıştır. Bu tartışmaların genel bir taramasının yapılmasıyla beraber sayısal yöntemlerle desteklenen bu tez nitel bir çalışma olmuştur. Bu çalışma, uluslararası ilişkileri, henüz çok genç bir yaklaşım olan dijital kamu diplomasisi üzerinden ele aldığı için de yenilikçi ve özgün bir değer sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Digital advances are affecting many areas such as political, social, military or cultural. Technological innovations, especially in the field of communication, have affected diplomacy, the functioning and tools of international relations. The way for the opinion and decision of the international public to have a global impact has been further open with digital communication. In connection with this; the form, purpose, means and especially the reciprocal process of communication has become valuable in the international power struggle. In this respect, the interest shown in public diplomacy, after merging with web 2.0, which is a technical nomenclature, became an extension of soft power with the name of digital public diplomacy and increased in order to balance the material power capacities of international actors. Interest in digital adaptation has intensified as a new approach that stands out in the power struggle of international actors. In this study, which deals with the international power struggle as a hegemonic competition, it has been tried to discuss the effect and function of digital diplomacy and digital public diplomacy through hegemonic approaches. The common point in the international relations field literature, in which different views such as hard power capacities, soft power capacities or structural studies on hegemony views emerged, has been the understanding of power and order. Public diplomacy, digital public diplomacy and digital communication issues have been studied through each approach to hegemony. It is discussed whether digital public diplomacy is carried out through an effective process according to its real meaning and importance, and whether it functions in accordance with the features that differ from other political communication techniques. At this point, this thesis study has tried to examine whether digital public diplomacy can be put into practice according to its conceptual meaning as an element of power, based on the basis that international relations have a competitive hegemonic order understanding, through hegemonic approaches. With a general screening of these discussions, this thesis, supported by numerical methods, has become a qualitative study. This study offers an innovative and original value as it deals with international relations through digital public diplomacy, which is a very young approach.