Kamu hizmetinin özel kişiler tarafından görülüş usulü olarak ruhsat
License as a method of execution of the public services by private persons
- Tez No: 835935
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR AKYILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Kamu hizmetinin özel kişiler tarafından görülüş usulü olarak ruhsat, idare hukuku açısından idari işlem aracılığıyla ortaya çıkan bir usulü ifade etmektedir. Bu bakımdan çalışmada, ruhsat kavramı hem bir kamu hizmeti görülüş usulü hem de idari işlem olarak incelenmektedir. Ruhsatın kamu hizmetinin bir görülüş usulü olarak incelenmesi; hem ruhsatın kamu hizmetinin diğer görülüş usullerinden farklı yönleriyle değerlendirilmesini hem de idarenin diğer faaliyetleri açısından ortaya çıkan ruhsat kavramından ayrılmasını gerektirmektedir. Çalışmanın ilk bölümü, ruhsatın kamu hizmetinin diğer görülüş usullerinden ayrılmasını sağlayacak özelliklerinin tespitine ayrılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünün amacı, kamu hizmeti görülüş usulü olarak ruhsatın, idarenin diğer faaliyetleri bakımından ortaya çıkan ruhsatlardan ayırt edilmesidir. Bu çerçevede öncelikle kamu hizmeti literatüründe ortaya çıkan kavramlar ve bu kavramlar arasında ruhsat usulü açısından özel olarak önem arz eden virtüel kamu hizmeti kavramı incelenmekte ve kamu hizmeti ruhsatı usulünün teorik çerçevesi çizilmektedir. Bu çerçevenin çizilmesi, kamu hizmeti ruhsatının, idarenin diğer faaliyetleri açısından ortaya çıkan ruhsatlardan ayrılması bakımından son derece önemlidir. Kamu hizmeti ruhsatının, onu hem kamu hizmetinin diğer görülüş usullerinden hem de idarenin diğer faaliyetleri bakımından ortaya çıkan ruhsatlardan ayırmaya yarayan özellikleri, mevzuattaki örnekleri çerçevesinde değerlendirilmektedir. Çalışmanın üçüncü bölümü, kamu hizmeti ruhsatının bir idari işlem olarak incelenmesini konu edinmektedir. Kamu hizmeti ruhsatı bir idari işlem olarak, idari işlemin özelliklerini bünyesinde barındırmaktadır. Bununla birlikte kamu hizmeti ruhsatı, tipik anlamda idari işlemden bazı yönlerden ayrılmaktadır. Mevzuatta bazı kamu hizmeti ruhsatlarının ihale ile verilmesinin düzenlenmesi, bu tür kamu hizmeti ruhsatlarını; hem kamu hizmeti ruhsatı usulü bakımından hem de idari işlem bakımından çok özel bir noktaya taşımaktadır. İdare hukuku açısından kamu hizmeti ruhsatını özel kılan bu yönler, çalışmamızda mevzuattaki örnekler ve yargı kararları ışığında değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Licensing, as the method of public service by private persons, refers to a procedure that emerges through administrative act in terms of administrative law. In this respect, in this study, the concept of license is examined both as a public service's execution procedure and as an administrative act. Examining the license as a way of execution of public service; it requires both the evaluation of the license with different aspects from other execution procedures of public service and the separation from the concept of license, which emerges in terms of other activities of the administration. The first part of the study is devoted to the determination of the features of the license that will enable it to distinguish it from other public service execution procedures. The purpose of the second part of the study is to distinguish the license as a public service execution procedure from the licenses that arise in terms of other activities of the administration. In this context, first of all, the concepts that emerged in the public service literature and the concept of virtual public service, which is of particular importance in terms of the license procedure among these concepts, are examined and the theoretical framework of the public service license procedure is drawn. Drawing this framework is extremely important in terms of separating the public service license from the licenses that arise in terms of other activities of the administration. The features of the public service license, which distinguish it from the other execution procedures of the public service and from the licenses that arise in terms of other activities of the administration, are evaluated within the framework of the examples in the legislation. The third part of the study deals with the examination of the public service license as an administrative act. As an administrative act, public service license embodies the features of the administrative act. However, a public service license differs from typical administrative act in some respects.The regulation in the legislation of granting some public service licenses by tender brings public service license to a very special point both in terms of the public service license procedure and in terms of administrative act. These aspects that make the public service license special in terms of administrative law are evaluated in our study in the light of examples in the legislation and judicial decisions.