Çok partili başkanlık sistemlerinde seçim döngüsü
Electoral cycle in multi-party presidential systems
  1. Tez No: 835934
  2. Yazar: GÜLNİHAL AHTER YAKACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ANAYURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu tez çok partili başkanlık sisteminin kabul edildiği sistemlerdeki seçim döngüsüne odaklanmıştır. Başkanlık sistemi ile yönetilen birçok ülke, istikrarsızlığı önlemek, başkanı güçlendirmek gibi çeşitli gerekçelerle saf başkanlık sisteminden ayrılmıştır. Özellikle ABD başkanlık sistemindeki sistemi dengeleyen kurumların bu ülkelerde olmaması bu düzenlemeleri zorunlu kılmıştır. Bölünmüş iktidarın ortaya çıkmasını engellemek ve başkanın partisinin yasama organında çoğunluğunu sağlamak için, koalisyonlara başvurmak ve seçimleri eş zamanlı yapmak bu ülkelerde oldukça yaygındır. Bu tezde seçim öncesi veya seçim sonrası kurulan ittifak ve koalisyonlar açıklanırken, aynı zamanda literatürde koalisyonlu başkanlık sistemi olarak nitelendirilen ülkelerdeki seçimlerin zamanlaması da ayrıntılı incelenmiştir. Ayrıca 2017 Anayasa değişikliği ile birlikte Türkiye'de hükümet sistemine ilişkin önemli değişiklikler yapılmıştır. Bununla birlikte yasama ve yürütme organının seçimlerinin aynı gün yapılacağı benimsenmiştir. 2018 yılında yapılan seçim kanunun değişiklikleri ile de partilerin seçimlere birlikte girmelerinin önündeki engel kaldırılmıştır. Tezde incelenen ülkeler hem seçim ittifaklarına yer vermesi hem de eş zamanlı seçimleri benimsemesiyle birlikte Türkiye ile benzerlik taşımaktadır. Bu sebeple ülkemiz içinde yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this thesis is to examine the electoral cycle within the context of multi-party presidential systems. Several nations that operate under presidential systems have deviated from the strict implementation of such systems due to a range of factors, including the desire to mitigate instability and enhance the authority of the president. The necessity of these arrangements in the US presidential system in these countries arises from the lack of stabilizing institutions. Coalitions and simultaneous elections are frequently employed in these nations as a means to avert the occurrence of a fragmented government and to secure a legislative majority for the president's party. This thesis examines the formation of alliances and coalitions both prior to and following elections, with a particular focus on the temporal aspects of elections in countries classified as coalition presidential systems in existing scholarly literature. Furthermore, the system of government in Turkey underwent significant modifications with the implementation of the constitutional amendment in 2017. This amendment resulted in the adoption of a provision stipulating that the elections for both the legislative and executive branches would be conducted concurrently. In 2018, the removal of the obstacle for parties to form electoral alliances was facilitated through amendments to the electoral law. The nations examined in this thesis exhibit similarities to Turkey with regard to their utilization of electoral alliances and implementation of concurrent elections. Hence, it will serve as a guiding principle for our nation.