İbn Miskeveyh'in 'Tehzîbu'l-Ahlâk' adlı eserinin manevî danışmanlık ve rehberlik açısından değerlendirilmesi
An evaluation of Ibn Miskawayh's 'Tahzîb al-Akhlâq' in terms of spiritual counseling and guidance
- Tez No: 835959
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı
- Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Ahlâk tarih boyunca önemli bir konu olmuştur. İnsan var olduğu sürece de önemli olmaya devam edecektir. Bireyin hayatta mutlu olabilmesi İbn Miskeveyh'e göre ancak ahlâkını kemale erdirmesiyle mümkündür. İyi bir ahlâka ise ancak ciddi çalışma ve gayret ile ulaşılabilir. İbn Miskeveyh ahlâkı kemale erdirmede yapılması gereken eylemler hakkında önemli bilgiler vermektedir. O, ahlâkı olumsuz etkileyen ve insanı kötü yollara sevk eden durumları da açıklamaktadır. İbn Miskeveyh ahlâkın birçok psikolojik problemin çözümünde önemli olduğuna dikkat çekmektedir. Bu çalışmada manevî danışmanın bu çözümleri bireylere nasıl aktarabileceği gösterilmeye çalışılacaktır. Her bireyin kendine göre baş etmede zorlandığı problemleri bulunmaktadır. Günümüzde problemlerin çözümünde birçok psikoterapi yöntemine başvurulmaktadır. Toplumumuz birçok psikolojik problemin çözümünde dine başvurmakta, dinin bu konudaki açıklamalarını önemsemektedir. Manevî danışmanlık son yıllarda problemlerin çözümünde öne çıkan önemli bir meslek alanıdır. Psikolojik danışma becerileriyle birlikte dinî içerikleri de kullanarak bireylere faydalı olmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma İbn Miskeveyh'in Tehzibu'l-Ahlâk adlı eserinde yer alan ahlâkın olgunlaştırılmasıyla ilgili kavramları manevî danışmanlık açısından değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada bireyin problemlerle baş etmesinde kendisine yardımcı olacak ahlâkı elde etmesinin yolları gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, morality has been a major concern. It will be relevant for as long as humans exist. Ibn Miskawayh believes that a person can only be happy while alive if he has attained moral perfection. Ibn Miskawayh provides significant information about the behaviors that must be taken in order to achieve moral perfection. He also outlines the events that have a detrimental impact on morality and lead people astray. Morality can only be attained by hard work and effort. Ibn Miskawayh emphasizes the importance of morality in resolving many psychological issues. This study will attempt to demonstrate how spiritual counselors can communicate these answers to individuals. Every person encounters significant difficulties to overcome. To resolve difficulties, a variety of psychotherapy treatments are used. Many psychological difficulties in our culture are solved by religion. He is concerned with religious explanation provisions and takes action. Spiritual counseling is an important profession that has risen to prominence in recent years as a means of problem solving. It seeks to assist people by fusing religious content with clinical therapy techniques. The purpose of this research is to assess the principles connected to moral maturity in Ibn Miskawayh's work Tahzîb al-akhlâq in terms of spiritual counseling. It will try to demonstrate strategies of developing morality that will help the individual deal with challenges.