Anadolu'dan Memlük Devleti'ne yapılan ilticalar (Türkiye Selçukluları, Anadolu Beylikleri ve Osmanlılar)
Migrants from Anatolia to the Mamluk Sultanate (Turkish Seljuks, Anatolian Beyliks and Ottomans)
- Tez No: 835973
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHDİN ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, Anadolu'dan Memlük Devleti'ne yapılan ilticaları incelemeyi amaçlamaktadır. Türkiye Selçukluları, Anadolu Beylikleri ve Osmanlılar dönemlerinde gerçekleşen iltica hareketleri, Anadolu'nun tarihi için bazı önemli olayların dönüm noktasını temsil etmektedir. Tez, Anadolu'da yaşanan iltica hareketlerinin sebeplerini, süreçlerini ve sonuçlarını araştırmayı hedeflemiştir. İlk olarak Türkiye Selçukluları döneminde Moğol istilalarının tetiklediği iltica hareketleri incelenecektir. Sonrasında Selçuklu Devleti'nin yıkılması sonucunda ortaya çıkan Anadolu Beyliklerinden Memlük Devleti'ne yapılan iltica hareketleri ele alınmıştır. Son olarak Osmanlı Devleti dönemindeki göç hareketlerine değinilmiştir. Ayrıca, iltica eden kişilerin Memlük Devleti'nde nasıl karşılandığı ve bu durumun Memlük toplumuna etkisi de tez kapsamında ele alınmaktadır. Sonuç olarak bu çalışma, Anadolu'dan Memlük Devleti'ne yapılan göçlerin önemini ve Anadolu'nun siyasi, sosyal ve kültürel evrimine olan etkilerini vurgulamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the migrations from Anatolia to the Mamluk Sultanate. The migration movements that occurred during the periods of the Seljuk Turks, Anatolian Beyliks, and the Ottomans represent crucial turning points in the history of Anatolia. The thesis aims to research the reasons, processes, and consequences of migration movements in Anatolia. First, it will analyze the migration movements triggered by the Mongol invasions during the Seljuk Turks' period. Subsequently, it will address the migrations from the Anatolian Beyliks that emerged after the fall of the Seljuk state to the Mamluk Sultanate. Finally, it touches upon the migration movements during the Ottoman Empire period. Additionally, the thesis discusses how the migrants were received in the Mamluk Sultanate and their impact on Mamluk society. In conclusion, this study aims to emphasize the significance of migrations from Anatolia to the Mamluk Sultanate and their effects on the political, social, and cultural evolution of Anatolia.