Sağlık çalışanlarında iş becerikliliği ve bireysel yenilikçiliğin bireysel performansa etkisi
The effect of job crafting and individual innovation on individual performance in healthcare professionals
- Tez No: 835972
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEZİBAN AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın amacı, sağlık çalışanlarında iş becerikliliği ve bireysel yenilikçiliğin bireysel performansa etkisini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmada nicel yöntem takip edilmiş olup ilişkisel tarama modeli desen olarak belirlenmiştir. Araştırma, 249 katılımcı ile yürütülmüştür. Araştırmanın verileri“iş becerikliliği ölçeği, bireysel yenilikçilik ölçeği, bireysel iş performansı ölçeği”ile toplanmıştır. Verilerin normallik dağılımı için çarpıklık ve basıklık değerlerine bakılmış ve normal dağılım sağlandığı için açıklayıcı faktör analizi uygulanmıştır. Fark testleri için ikili gruplarda t-testi, ikiden fazla gruplarda ise ANOVA uygulanmıştır.Değişkenler arası ilişkileri belirlemek için Pearson korelasyonu, değişkenlerin birbiri üzerindeki etkisini tespit etmek için ise regresyon analizi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda katılımcıların orta düzeyde iş becerikliliği, bireysel yenilikçilik ve iş performansı düzeyine sahip oldukları sonucuna varılmıştır. Değişkenler arası ilişkiler incelendiğinde ise iş becerikliliği, bireysel yenilikçilik ve bireysel performans arasında olumlu ve orta düzey bir ilişki olduğu anlaşılmaktadır. Regresyon analizine göre katılımcıların iş becerikliliği düzeylerinin iş performansını istatistiksel yönden anlamlı ve pozitif yönde yordadığı; bireysel yenilikçilik düzeylerinin iş performansını istatiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Demografik özelliklere göre çalışma süresi dışında katılımcıların iş becerikliliği, bireysel yenilikçilik ve bireysel performans düzeyinde farklılaşma olmadığı sonucu tespit edilmiştir. Araştırmanın sonucunda sağlık çalışanlarında iş becerikliliği ve bireysel yenilikçiliğin bireysel performansa etki ettiği anlaşılmaktadır. Bu doğrultuda sağlık çalışanlarının iş becerikliliği ve bireysel yenilikçiliği desteklendiğinde iş performansının artacağı ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the effect of job resourcefulness and individual innovativeness on individual performance in healthcare workers. For this purpose, the quantitative method was followed in the research and the relational scanning model was determined as a design. The research was carried out with 249 participants. The data of the research were collected with the“job crafting scale, individual innovativeness scale, individual job performance scale”. Skewness and kurtosis values were checked for the normality distribution of the data, and explanatory factor analysis was applied since the normal distribution was provided. For difference tests, t-test was applied in paired groups and ANOVA was applied in groups of more than two. Pearson correlation was used to determine the relationships between the variables, and regression analysis was used to determine the effects of the variables on each other.As a result of the analyzes made, it was concluded that the participants had a moderate level of job resourcefulness, individual innovativeness and job performance. When the relations between the variables are examined, it is understood that there is a positive and moderate relationship between job resourcefulness, individual innovativeness and individual performance. According to the regression analysis, the job resourcefulness levels of the participants predicted the job performance statistically significantly and positively; It was concluded that individual innovativeness levels predicted job performance statistically significantly and positively. It has been determined that there is no difference in the level of job resourcefulness, individual innovativeness and individual performance of the participants, except for working time, according to demographic characteristics.As a result of the research, it is understood that job resourcefulness and individual innovativeness affect individual performance in healthcare workers.