Dijital fotogrametride alana dayalı görüntü eşleme metodlarıyla yarı otomatik havai nirengi
Semi automatic aerial triangulation with area based matching technigues in digital photogrammetry
- Tez No: 83601
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKAİ CEVDET CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET DİJİTAL FOTOGRAMETRİDE ALANA DAYALI GÖRÜNTÜ EŞLEME METOTLARIYLA YARI OTOMATİK HAVAİ NİRENGİ Murat UYSAL Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Haziran 1999 Danışman : Doç. Dr. Zekai Cevdet CAN Dijital Fotogrametride, iş istasyonlarında yapılan uygulamalar bilgisayar teknolojisinin gelişimiyle PC ortamında yapılmaya başlandı. Bu tezin kapsamında PC ortamında çalışan Dijital Fotogrametri yazılımı üretildi. Tezin uygulama kısmında, geliştirilen yazılımın kullanılması ile ilgili bilgiler verilmiştir. Havai Nirenginin (Fotogrametrik Nirengi) en önemli verilerini bağlantı ve yer kontrol noktalarının transferi ve ölçümü kapsar. Bu işlemlerin yapılmasında Alana Dayalı Görüntü Eşleme yöntemleri kullanıldı. Yazılımın Havai Nirengi kısmında ışın demetleriyle blok dengeleme yapıldı. Bağlantı ve yer kontrol noktaları arasındaki ilişki doğrusallık şartı ile doğrudan hesaplanabilir. Tez kapsamında geliştirilen yazılımın Havai Nirengi bölümünü test etmek amacı ile yapılan uygulamalarda elde edilen sonuçlar standartlara uygundur. Sonuç bölümünde Fotogrametrik Nirengi işlemlerinin otomatikleştirilmesi ve GPS teknolojisinin kullanımı ile ilgili düşünceler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT SEMI AUTOMATIC AERIAL TRIANGULATION WITH AREA BASED MATCHING TECHNIQUES IN DIGITAL PHOTOGRAMMETRY Murat UYSAL Photogrammetry Programme Afyon Kocatepe University Institute of National Science Jun 1999 Assoc.Prof.Dr. Zekai Cevdet CAN The photogrammetric application workstations begin to be done in personal computers with the help of developing computer technology in digital photogrammetry. In this study, the digital photogrammetry software is produced in the PC working area. Some informations are given about the usage of developing software in this study. The most important data of aerial triangulation are obtained by the tie points and ground control points. In this procudure, area based image mathcing techniques are used. The aerial triangulation part of the software is made through bundle block adjustment. The relation between the tie points and ground central points can be calculated by the collinearty condition of the aerial triangulation. The test results obtained with this software are the same as the international standarts. In the conclusion part, the ideas of automatic photogrammetric triangulation and the usage of GPS technology are discussed.