Dijital fotogrametride alana dayalı görüntü eşleme metodları
Area based matching techniques for digital photogrammetry
  1. Tez No: 83602
  2. Yazar: ABDULLAH VARLIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKAİ CEVDET CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ OZETI DİJİTAL FOTOGRAMETRİDE ALANA DAYALI GÖRÜNTÜ EŞLEME METOTLARI Abdullah VARLIK Fotogrametri Ana Bilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Haziran 1999 Danışman : Doç. Dr. Zekai Cevdet CAN Dijital Fotogrametri, en yeni ve en hızlı gelişen fotogrametri alanıdır ve bilgisayar gösterimi eriyle pek çok prensibi paylaşır. Görüntü Eşleme, özellikle Dijital Fotogrametri ve bilgisayarla görselleştirmede ana araştırma konusu olmuştur. Son yıllarda dijital fotogrametrinin gelişmesiyle, dijital formdaki görüntüler üzerinde çerçeve işaretleri, yer kontrol noktalan ve bağlantı noktalan gibi hedeflerin otomatik görüntü eşleme teknikleriyle ölçümü, iyi bilinen ve çok kullanılan bir işlem halini almaya başlamıştır. Bunda başlıca sebep sağladıkları yüksek hız ve doğruluğun yanı sıra getirdikleri minimum operatör emeğidir. Görüntü Eşleme metotları sayesinde, ana ve zor aşama olan ortak alanların belirlenip stereo modelin oluşturulması için gereken ve operatörün görsel aktivitelerine dayanan elle yapılan işlemler yan otomatik veya otomatik hale getirilmektedir. Geçmiş yıllarda, Görüntü Eşleme için çok çeşitli yaklaşımlar geliştirilmiştir. Uygun olanlardan bazıları Elemana ve Alana Dayalı Görüntü Eşleme yöntemleridir. Bu yöntemlerden Fotoğrafların yöneltilmesi ve DTM oluşturmada kullanılan hassas ve uygun olanları Alana Dayalı Görüntü Eşleme yöntemleridir. Alana Dayalı Görüntü Eşleme metotlarından Çapraz İlişki ve En Küçük Kareler Görüntü Eşleme teknikleri sağladıkları kolaylık ve hassasiyet yönünden en çok kullanılan ve kabul edilen tekniklerdir. Ayrıca tez kapsamı içerisinde geliştirilen yazılımda, alana dayalı görüntü eşleme yöntemleri kullanılarak yan otomatik görüntü eşleme işlemleri yapılmıştır. Yazıda bu yöntemler incelenmiş, çeşitli uygulamalarda denenmiş ve geliştirilmesi için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AREA BASED MATCHING TECHNIQUES FOR DIGITAL PHOTOGRAMMETRY Abdullah VARLK Fotogrammetry Programme Afyon Kocatepe University Institute of National Science June 1999 Assos.Prof.Dr. Zekai Cevdet CAN Digital photogrammetry is the newest and developing area which shares a lot of principles with the computer vision. Image matching is the basic research subject in digital photogrammetry and computer vision. In recent years of development in Digital photogrammetry, measurements of the frame symbols, ground control and tie points with automatic image matching techniques are began to be well known and used processes. The main purpose of this is the maximum speed accuracy and minimum operator work. By the help of Image Matching methods all of the processes, creating the stereo models and the processes which are based on visiual activities are replaced by semi automatic and automatic procedures. In the previous years for matching the image a lot of approaches are developed. Some of the suitable ones are Future Based and Area Based Image Matching techniques. The techniques of orentitation of photographs and forming DTM are on Area Based Image Matching techniques. In the techniques of Area Based Image Matching the Cross Correlation and Least Squares techniques are the most usefull and acceptable techniques. In the software that is developed in this study Area Based Image Matching techniques and semi automatic image matching process are used. In this paper, these techniques are searched various usages are tried and suggestions are made to develop the software.