Alana dayalı görüntü eşleme metodları ile sayısal arazi modeli ve gigital ortofoto üretimi
Digital terrain model and orthophoto generation by using area based image matching techniques
- Tez No: 83600
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKAİ CEVDET CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
TEZ OZETI ALANA DAYALI GÖRÜNTÜ EŞLEME METODLARI İLE SAYISAL ARAZİ MODELİ VE DİGİTAL ORTOFOTO ÜRETİMİ Fikret KARALAR Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Haziran 1999 Danışman : Doç. Dr. Zekai Cevdet CAN Otomatik Sayısal Arazi Modeli oluşturma Digital Fotogrametrinin başlıca fonksiyonel modülüdür. Birçok Digital Fotogrametrik Sistem bu fonksiyonelliği sunar ve birçok kullanıcı için önemli olduğu dikkate alınmalıdır. Tez kapsamında geliştirilen Digital Fotogrametrik Yazılımla otomatik olarak Sayısal Arazi Modellerinin kısa zamanda ve emekten tasarruf edilerek elde edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç için A. Gruen ve E. Baltsavias 'ın çalışmaları geliştirilerek yeni bir yöntem denenmiştir. Bu yöntemle, Stereoskopik Görüşün matematiksel modeli esas alınarak Alana Dayalı Görüntü Eşleme teknikleri ve dış yöneltme parametreleri yardımıyla düzenli SAM oluşturulur. Alana Dayalı Görüntü Eşleme teknikleri fotoğrafların yöneltilmesi ve SAM 'i oluşturmada kullanılan en hassas ve uygun yöntemlerdir. Digital Fotogrametrik Sistemlerin sorunsuz olarak uygulanabildiği ve de en çok başarı sağladığı alanlardan biride Digital Ortofoto üretimidir. Digital Ortofotolar yeni bir fotogrametrik üründür. Digital ortofoto bir veya daha çok bozulmuş görüntüden türetilmiş bir dijital görüntüdür. Geometrik presizyonu SAM 'inin kalitesine bağlıdır. Geliştirilen yazılımla görüntüler üzerinde herhangi bir bölgenin Digital Ortofoto görüntüsü eğer o bölgenin düzenli bir SAM 'i mevcutsa elde edilebilir. Yapılan çalışmada bu yöntemler incelenmiş, çeşitli uygulamalarla denenmiş ve geliştirilmesi için yeni öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT DIGITAL TERRAIN MODEL AND ORTHOPHOTO GENERATION BY USING AREA BASED IMAGE MATCHING TECHNIQUES Fikret KARALAR Geodesy and Photo grammetry Department Afyon Kocatepe University, Institute of National Science June 1999 Assoc. Prof. Zekai Cevdet CAN Automated Digital Terrain Model generation is a major functional module of digital photo grammetry. In fact many Digital Stations offer this functionality and it is considered of crucial importance by most users. In this study, of the digital photogrammetric software obtaining the DTM, spending less time and work is aimed. For this purpose, a new method is tried which is based on study of A. Gruen and E. Baltsavias. With this method, based on the mathematical modelling of stereoscopic vision, it is posible to obtain a regular DTM with the help of exterior orientation parameters and area based image matching techniques. The area based image matching techniques are the most accurate and sufficient ones for orientation of the photographs and DTM generation. One of the most succesfull areas which digital photogrammetric systems can be used, is digital orthophoto genaration. Digital Orthophotos are new photogrammetric products. A digital orthophoto is a digital rectified image derived from one or more digital distorted images. The geometric precision of a digital orthophoto depends on the quality of the DTM. Digital image processing techniques are useful in improving considerably the quality of digital orthophotos. The digital orthophoto image of any region on the images can be derived by this software if a regular DTM of the region is available. In this study, these methods are searched and tested by various applications. Also new proposals are offered to develop the software.