Assessing the performance of molecular dynamics simulations for predicting the conformations of flexible protein-protein complexes
Esnek protein-protein komplekslerinin konformasyonlarını tahmin etmek için moleküler dinamik simülasyonlarının performansının değerlendirilmesi
- Tez No: 836011
- Danışmanlar: PROF. EMEL TİMUÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoistatistik, Biyokimya, Biyomühendislik, Biostatistics, Biochemistry, Bioengineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler ve Translasyonel Biyotıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Enhanced comprehension of alterations in protein conformation holds significant potential for unveiling the underlying mechanisms of diverse biological functions and more specifically describing structural transitions. In investigating the binding interactions and conformations of biomolecules, structural dynamics is the key component. Elucidating the mechanism expands our comprehension of the system and impacts the designing of effective drugs and novel treatments. Here, with the help of enhanced molecular dynamic simulation methods, the backbone of gelsolin with conventional and accelerated molecular dynamic methods is focused on and its conformational changes that occur during the gelsolin/actin complex formation from the gelsolin plasma free form triggered by calcium concentration is investigated. We found that there is no complete conformational transition in either conventional (classical) MD or accelerated MD. However, when we focused on the gelsolin-like domains, some conformational rearrangements, particularly in G4 and G6 domains adopted similar domain conformations observed in the free form. These changes were especially noted for the accelerated MD simulations with dual boosting. On the other hand, G5 domain was the most rigid part of the structure regardless of the MD acceleration. Based on the findings of this thesis, capturing conformational changes in molecular dynamics (MD) simulations proves to be challenging. One approach could involve focusing on the structures of individual gelsolin domains, rather than the entire structure, and studying their conformational shifts using different accelerated methods. Altogether, this thesis provides insights into the potential use of accelerated MD methods for understanding and capturing important conformational changes in proteins.
Özet (Çeviri)
Protein konformasyonundaki değişikliklerin daha iyi anlaşılması, çeşitli biyolojik fonksiyonların altında yatan mekanizmaları ortaya çıkarmak ve daha spesifik olarak yapısal geçişleri tanımlamak için önemli bir potansiyele sahiptir. Biyomoleküllerin bağlanma etkileşimlerini ve konformasyonlarını araştırırken yapısal dinamikler anahtar bileşendir. Mekanizmayı açıklamak, sistem hakkındaki anlayışımızı genişletir ve yeni ilaçların ve yeni tedavilerin tasarlanmasına katkıda bulunur. Burada, geliştirilmiş moleküler dinamik simülasyon yöntemleri yardımıyla, geleneksel ve akselere edilmiş moleküler dinamik yöntemlerle gelsolinin omurgasına odaklandık ve kalsiyum konsantrasyonunun tetiklediği gelsolin plazma serbest formundan gelsolin/aktin kompleksi oluşumu sırasında meydana gelen konformasyonel değişiklikleri incelendi. Ne geleneksel (klasik) MD'de ne de akselere edilmiş MD'de bütüncül bir konformasyonel değişiklik olmadığını tespit edildi. Bununla birlikte, gelsolin benzeri domainlere odaklandığımızda, özellikle G4 ve G6 domainlerindeki bazı konformasyonel değişiklikler, serbest formda gözlemlenen benzer domain konformasyonlarını benimsemiştir. Bu değişiklikler özellikle dual akselerasyon MD simülasyonlarında dikkat çekti. Öte yandan G5 domaini, MD akselerasyonundan bağımsız olarak yapının en hareketsiz kısmıydı. Bu tezin bulgularına dayanarak, MD metotlarının gelsolinin aldığı konformasyonel değişiklikleri yakalamak için performansının yüksek olmadığı görülmüştür. Bu nedenle, gelsolin yapısının tamamına odaklanmak yerine, domainlerinin yapılarına ayrı ayrı odaklanmak ve/veya farklı yöntemlerle, farklı seviyelerde akselere edilmiş MD yaklaşımlarını kullanarak konformasyonel değişimlerin yakalanması mümkün olabilir. Bu tez, proteinlerdeki önemli konformasyonel değişiklikleri anlamak ve yakalamak için akselere edilmiş MD yöntemlerinin potansiyel kullanımına dair katkılar yapmaktadır.