7. sınıf matematik dersi öğretim programının ve ders kitabının günlük hayatla ilişkilendirilmesi yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of the 7th grade mathematics lesson teaching program and the textbook in connection with daily life
  1. Tez No: 836012
  2. Yazar: NESİBE NUR TÜYSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmanın amacı; 7. sınıf matematik dersi öğretim programının ve ders kitabının günlük hayatla ilişkilendirilmesi yönünden değerlendirmesini yapmaktır. Bu kapsamda matematik dersi öğretim programı ve ders kitabının günlük hayatla ilişkilendirilmesi yönünde incelemesi yapılarak matematik öğretmenlerinin de görüşlerine başvurulmuştur. Bu araştırma nitel araştırma modeline göre hazırlanmıştır. Çalışmada bütüncül tek durum deseni kullanılmış olup doküman incelemesi yapılmıştır. Çalışma dört aşamadan oluşmaktadır. Araştırmanın ilk aşamasında doküman incelemesi yapılmıştır. Doküman incelemesi kapsamında 7. sınıf matematik ders kitabı ve 7. sınıf matematik dersi öğretim programı incelenmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında doküman incelemesi sonucunda elde edilen veriler analiz edilmiştir. Çalışmanın üçüncü aşamasında analizi yapılan verilerle, ilgili ders öğretmenlerinin görüşleri alınmıştır. Çalışmanın dördüncü aşamasında ders öğretmenlerinin görüşleri analiz edilip sonuçlara ulaşılmıştır. Çalışma grubunu, 2018' de kabul edilen matematik dersi öğretim programı, 2021-2022 öğretim yılında kullanılan eğitim komisyonu tarafından onaylanmış ortaokul 7. sınıf matematik ders kitabı ve Adıyaman ili Gerger ilçesi ortaokul matematik öğretmenleri oluşturmuştur. Milli Eğitim Bakanlığı'nın okullara dağıttığı, hâlen kullanılmakta olan 7. sınıf matematik ders kitabı incelenmiştir. Araştırmanın geçerlik ve güvenirliğini sağlamak için amaç ve amaca uygun olarak oluşturulmuş olan veri toplama aracı ile ilgili tez kapsamında veri kaynakları tek tek incelenmiştir. Bir matematik öğretmeni ve bir program geliştirme uzmanı görüşüne başvurulmuştur. [(Görüş birliği/ görüş birliği+ görüş ayrılığı) x 100] formülü sonucu güvenirlik değeri %100 olarak bulunmuştur. Ölçme aracının ilk hazırlanma aşamasındaki değerlendirmelere göre; ders kitabındaki konu başlıklarının günlük hayatla ilişkisi araştırıldığında toplamda 36 konunun 29 tane konuda günlük hayatla ilişki kurulmuşken 7 konuda günlük hayatla ilişki kurulmadığı belirlenmiştir. Özetle yapılan değerlendirmelere göre % 91 oranında günlük hayatla en çok ilişki kurulan soru tipinin problemler olduğu saptanmıştır. Günlük hayatla en az ilişki kurulan soru tipi ise % 7.6 ile etkinlikler olmuştur. Ders kitabında bulunan 13 etkinliğin sadece 1 tanesi günlük hayatla ilişkilendirilmiştir. Ders kitabındaki alıştırmaların % 35.8'inde günlük hayatla ilişki kurulmuştur. Ders kitabında bulunan örneklerin % 76.1' inde günlük hayatla ilişki kurulduğu tespit edilmiştir. 7. sınıf matematik dersi öğretim programındaki 48 kazanımın 36 tanesi günlük hayatla ilişkisi kitapta bulunurken 12 tanesinin günlük hayatla ilişkisi kitapta bulunmamaktadır. Elde edilen bulgular karşılaştırılarak analiz edilmiştir. Öğretmen görüşlerine yer verilmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre ders kitabı ve öğretim programının günlük hayatla ilişkilendirme noktasında yeniden düzenleme gerekliliği ortaya koyulmuştur. Bu doğrultuda önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study; the aim is to evaluate the 7th grade mathematics course curriculum and textbook in terms of relating them to daily life. In this context, the mathematics curriculum and textbook were examined in order to relate them to daily life, and the opinions of mathematics teachers were also consulted. This research was prepared according to the qualitative research model. A single case study design was used in the study and document analysis was conducted. The study consists of four stages. In the first stage of the research, document review was conducted. Within the scope of the document review, the 7th grade mathematics textbook and the 7th grade mathematics course curriculum were examined. In the second stage of the study, the data obtained as a result of document review was analyzed. In the third stage of the study, the data analyzed and the opinions of the relevant course teachers were taken. In the fourth stage of the study, the opinions of the course teachers were analyzed and the results were reached. The study group consisted of the mathematics course curriculum accepted in 2018, the secondary school 7th grade mathematics textbook approved by the education commission used in the 2021-2022 academic year, and the secondary school mathematics teachers of Gerger district of Adıyaman province. The 7th grade mathematics textbook distributed to schools by the Ministry of National Education and currently in use was examined. In order to ensure the validity and reliability of the research, the data sources were examined one by one within the scope of the thesis regarding the data collection tool created in accordance with the purpose and purpose. The opinions of a mathematics teacher and a program development specialist were consulted. Reliability was found to be 100% as a result of the formula [(consensus/ consensus + disagreement) x 100]. According to the evaluations in the first preparation phase of the measurement tool; When the relationship between the topics in the textbook and daily life was investigated, it was determined that out of a total of 36 topics, 29 topics were related to daily life, while 7 topics were not related to daily life. In summary, according to the evaluations, it was determined that the type of questions most associated with daily life was problems, with a rate of 91%. The question type that was least related to daily life was activities with 7.6%. Only 1 of the 13 activities in the textbook is associated with daily life. 35.8% of the exercises in the textbook relate to daily life. It was determined that 76.1% of the examples in the textbook were related to daily life. While 36 of the 48 learning outcomes in the 7th grade mathematics course curriculum are related to daily life, 12 of them are not related to daily life in the book. The findings were compared and analyzed. Teacher opinions are included. According to the results obtained in the research, the necessity of rearranging the textbook and curriculum in terms of associating them with daily life has been revealed. Suggestions are given in this direction.