Yüzey aktif madde dispersiyonlarının aktif karbon adsorbsiyonu ile desteklenmiş çapraz akış mikrofiltrasyonu
- Tez No: 83603
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. AVNİ ÇAKICI
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET Organik bileşikler ile kirlenmiş suların arıtımı için toz aktif karbon adsorpsiyonu ve mikrofiltrasyon birleştirilmiştir.PAC çözünebilir organik maddeleri uzaklaştırarak konsantrasyon polarizasyonu ve membran kirliliği etkilerini azaltır. MF-PAC teknolojisi bilinen membran proseslerinin üzerinde konsantrasyon polarizasyonu ve membran kirlenmelerinin neden olduğu permeate akı düşüşünde bilinen problemlerin giderilmesi açısından bazı avantajlara sahiptir. Çalışmanın birinci kısmında CTAB ve LABS, katyonik ve anyonik yüzey aktif madelerin oldukça geniş alanda adsorbent olarak kullanılan aktif karbon üzerine adsorpsiyonu kesikli bir sistemde incelenmiştir. Yüzey aktif madde,elektrolit ve metal konsantrasyonlarının aktif karbonun tutuculuğu üzerine etkisi incelenmiştir. Bu çalışma CTAB ve LABS için tekrarlanmıştır. Her iki yüzey aktif madde için farklı adsorpsiyon mekanizmalarının ve yüzey aktif madde, elektrolit ve metal etkilerinin farklı olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında, MF-PAC kombinasyon çalışması birinci kısımda(kesikli denemeler) elde edilen sonuçlar yardımıyla incelenmiştir. Metal varlığında ve metal olmaksızın LABS ve CTAB'ün her ikisi için MF-PAC sürekli çalışması incelenmiştir. Bu incelemeler sonunda aktif karbonun CTAB'ü daha fazla adsorpladığı ve yüksek rejeksiyon değerlerine daha az aktif karbonla ulaşıldığı, LABS için yüksek rejeksiyon değerlerine ulaşmak için çok fazla aktif karbon gerektiği tespit edilmiştir. Metalli yapılan diğer çalışmada CTAB ve LABS için kullanılan metallerin her iki yüzey aktif madde de farklı etkiler gösterdiği gözlenmiştir. Basınç,sıcaklık por büyüklüğü, hız gibi proses değişkenler ve elektolit miktarının etkisi de incelenmiştir. Diğer yandan, adsorpsiyon mekanizmasının açıklanmasını desteklemek amacıyla aktif karbonun sulu ortamdaki elektrokinetik davranışı ve bu davranışı etkileyen çeşitli faktörlerin etkileride araştırılmıştır. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar, aktif karbonun CTAB ve buna benzer yüzey aktif maddelerin adsorpsiyonunda kullanılabilecek uygun bir adsorbent olduğu ve MF-PAC kombinasyon çalışmasının bazı avantajlara sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Microfiltration(MF) and powdered activated carbon (PAC) adsorption were combined to treat water contaminated with organic compounds. The PAC mitigates the effects of membrane fouling and concentration polarization by removing dissolved organic matter. The MF-PAC technology has several advantages over convential membrane processes that suffer from endemic problem of permeate flux decline because of membrane fouling and concentration polarization phenomena. In the firs section studies examinad, adsorption of cationic surfactant CTAB and anionic surfactant LABS on to powdered activated carbon which is widely used adsorbent was investigated at batch system. The effects of surfactant,electrolyte, metal concentration on to holding properties of PAC.This step was repeated for CTAB and LABS surfactant. Different adsorption mechanisms for both two surfactant and different affect of surfactant, electrolyte, metal concentration were determined. In the second step of studies examined, MF-PAC combined proceses was done with helping results of first step of studies (batch studies) for CTAB and LABS. MF-PAC combined proceses were investigated without metal and with metal for CTAB and LABS. It was found that powdered activated carbon adsorbs CTAB more than LABS and less amount of PAC is adequate to attain high rejection, is needed high amount of PAC to attain high rejection for LABS. Different metal affect for different this surfactant was observed. Affect of proceses parameter such as presure, velocity, membrane por size, temperature and amount of electrolyt were investigated. In order to support explanation to adsorption mechanisms, electrokinetic behaviors in aqueous enviroment of activated carbon and effect of various factor that determine behaviours were researched.This result from this study show that activated carbon is an eligible adsorbent for the adsorption of CTAB and similiar surfactants and MF-PAC combined studies has several advantages.