Giyimde renkler ve Hz. Peygamber'in yaklaşımı
Clothing colors and the approach of Prophet Muhammad
  1. Tez No: 836055
  2. Yazar: MESNA KAYNAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Allah'ın kâinatta yaratmış olduğu cisimlerin bir rengi vardır. O'nun“Cemâl”isminin ifade edilen güzellik, renkler vasıtasıyla yeryüzüne yansımıştır. Nesneleri tanınma ve onların tanıtılma sürecinde belirleyici bir rol oynayan renkler, aynı zamanda tarih boyunca insanlar üzerinde etkili olmuş ve düşünce dünyalarını etkileyerek davranışlarını şekillendirmiştir. Renkler, dilin, dinin ve kültürün parçasıyken günümüzde daha farklı sembolik anlamlar da içermektedir. İnsanlık tarihi boyunca toplumlar ve kültürler renkleri farklı anlmalarda ilişkilendirmiş bu kullanım dinde de yer bulmuştur. Toplumda İslam dininin çağrıştırdığı renk, yeşil ve beyaz olarak kabul görmektedir. Zihinlerde yeşil ve beyaz renklerin iyi, siyah ve kırmızı renklerinin ise kötü olduğu algısı yer almaktadır. Giyim ve süslenme konusu, renklerin dinî ve kültürel bağlamlarda nasıl kullanıldığını daha iyi anlamamıza yardımcı olabilecek alanlardır. Çalışmamızda yer alan giyim ve süslenme konusundaki rivayetlerde sarı ve kırmızı rengin yasaklandığı veya hoş görülmediğine dair ifadeler yer aldığı gibi Hz. Peygamber (s.a.v.) tarafından kullanıldığına dair örnekler de bulunmaktadır. Ayrıca beyaz renge teşvikle ilgili hadislerin bulunması ve yeşil rengin cennetle ilişkilendirilmesi bu iki rengin önemini daha da arttırmaktadır. Tüm bu bulgular, Hz. Peygamber'in (s.a.v.) söz ve uygulamalarında yer alan renklerin tercih edilme sebebini, tercih edilen renklerin, insanlar tarafından nasıl anlaşıldığını düşünmeye sevk etmektedir. Hadislerde geçen renkler ile ilgili birçok örneğe ulaşmak mümkündür. Klasik hadis kaynaklarının“Libas”,“Ziynet”bölümlerinde yer alan renklerin tercihi/tafzili veya tekrihi ile alakalı hadisler üzerinden incelemeye çalışacağız.
Özet (Çeviri)
Every object that Allah has created in the universe has a color. Colors play a decisive role in recognizing and promoting beings. Colors, the manifestation of Allah's name“Jamal”, have influenced people throughout history, formed their thoughts and shaped their actions. While colors were a part of language, religion and culture in the past, they have different symbolic meanings today. The colors used in different meanings in society and culture throughout the history of humanity have also been used in religion. The color that reminds people of Islam in general is green. There is a perception in the minds that green and white are benevolent, black and red are evil. As it will be stated in our study, it is inferredfrom the hadiths that yellow and red colors are prohibited or not tolerated. All these bring the following questions to mind: Is there a reason why the colors taken place in the words and practices of the Prophet are preferred? How should the preferred colors be understood by people? It is probable to reach many examples about the colors mentioned in the hadiths. It is aimed to examine these research questions through the hadiths related to the preference/virtueand disapproval of the colors mentioned in the Kitabu'l-Libas section of Bukhari