Göçmen kaçakçılığı ve ekonomik yansımaları: Türkiye örneği
Migrant smuggling and economic implications: The case of Türkiye
- Tez No: 836054
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜSLÜME NARİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 438
Özet
Çalışmada düzensiz göç ve bu kapsamda ele alınan göçmen kaçakçılığı konusu incelenmektedir. Bu amaçla ekonometrik modellerden yararlanılmıştır. Bu modellerden Türkiye'de düzensiz göç sorununun birbirleriyle etkileşen toplumsal, siyasal, iktisadi, kriminal ve teknolojik birçok unsurdan kaynaklandığı, hareket edenlerle etmeyenler, düzenli göçmenlerle düzensiz göçmenler, yurt içi ve uluslararası insan hareketlilikleri arasında ilişki bulunduğu sonuçlarına ulaşılmaktadır. Bu bağlamda, düzensiz göçün tek bir ülkenin sorunu ortadan kaldıramayacağı kadar geniş bir sahayı kapsadığı, devletlerin ve uluslararası kuruluşların girişimleri ve uluslararası platformlardaki samimiyetlerinin çözüm sürecinde önem arz ettiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, irregular migration and migrant smuggling evaluated in this context are examined. Econometric models were used towards this end. It is concluded from these models that the problem of irregular migration in Turkey is caused by interacting social, political, economic, criminal and technological factors, and that there is a relationship between movers and non-movers, irregular and regular migrants, and internal and international human mobilities. In this context, it seems that irregular migration covers such a wide sphere that no single country can eliminate the problem, and that the initiatives of international organizations and states, and their sincerity in international platforms are important in solution process.