Tekstilde renk kullanımı
The colour usage in textile
  1. Tez No: 364707
  2. Yazar: BURCU ER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRİ SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Psikolojik ve fizyolojik etkiye sahip olan renkler hayatımızın her alanında biz fark edemesek de bizi olumlu ya da olumsuz bir şekilde etkileyen bir oluşumdur.Her renk farklı bir etkiye sahiptir ve renklerin anlamı kişiden kişiye değişiklik gösterir.Sadece kişiler arası değil toplumlar arası da renklerin anlamlarında, etkilerinde farklılıklar vardır.Ancak renklerin herkes için geçerli olan dikkat,uyarı,yönlendirme gibi sembolik işlevleri vardır.İki aynı renk iki farklı kumaşta,dokularından dolayı parlak-mat,açık-koyu olarak çok farklılık gösterebilir.Rengin görülüşünün ışığın cinsi gibi dış koşullara bağlı olarak da değiştiği,rengin giyimde,kişinin kendini iyi hissetmesi ve toplumda kendini iyi ifade etmesi için en önemli faktörlerden biri olduğu;yanlış renk kullanımı kişiye mutsuzluk,huzursuzluk gibi duygular hissettirdiği,iş hayatında ise renklerin uyarıcı ve koruyucu etkisinden faydalanıldığı görülmüştür.“Tekstilde Renk Kullanımı”konulu bu tez de hayatımızda bu kadar önemli olan renklerin nasıl oluştuğu,nerelerde nasıl etkiye sahip olduğu,hangi renklerin bir arada kullanması gerektiği,kişilerde renk tercihinin değişme sebepleri ve kıyafetlerdeki renklerin kişiyi nasıl etkilediği ile ilgili araştırma yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : Psikolojik, Renkler, Olumlu, Olumsuz, Dikkat, Tekstil,Etki, Literatür, Doküman, Giyim, Fotoğraf, Şekil.
Özet (Çeviri)
The colours that have psychological and physilogijal effects are a formation that affects us in every part of our life negatively or positively whether we are aware of it or not.Each colour has a different effect and the meaning of the colours is chan gable for each person.There are differences in terms of the meanings of the colours between not only the individuals but also the nations.However,the colours have symbolic functions such as attention,warning and directing which are operative for all the people.The two same colours may show themselves highly different as bright,blur,light and dark in two different fabrics due to the pattern of it.It has been understood that the colouring changes according to the external factors such as the kind of the light,the colour is one of the best factors that causes the person to feel and express himself in the society,on the other hand,the employing of the improper colour makes the person feel unhappy and discomfort and in addition to this,in the working life,the warning and protective effects of the colours are benefited. In this thesis called“The Color Usage In Tekstile”,a research has been made about how the colours,which are so important in our life,are formed,where and how effect they have,which colours we must use together,the reasons of the changing the colours depending on the personality and how the colours in our clothes affect us. KeyWords: Psychological, Colors, Positive, Negative, Attention, Textile, Effect, Literatüre, Document, Wearing, Photo, Shape.