Türkiye-Almanya Federal Cumhuriyeti arasındaki siyasi ve sosyal ilişkiler (1960-1970)
Political and social relations between Türkiye and the Federal Republic of Germany (1960-1970)
- Tez No: 836068
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Tarihsel süreç içerisinde dünyanın geleceğine yön veren ülkelerden birisi olan Almanya‟nın Türkiye ile ilişkileri köklü bir geçmişe sahiptir. Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkiler bu süreç içerisinde bazen dalgalı bir seyir izlese de genellikle üst seviyede devam etti. İki ülke de birbirlerinin dış politikasında oldukça önemli bir konumdadır. I. Dünya Savaşı‟nda ortak kaderi paylaşan bu ülkeler gerek siyasi gerek sosyal gerekse iktisadi konuda birbirlerine bağlıdır. Siyasi olarak birbirlerini ikinci plana atmayan Türkiye ve Almanya, sosyal alanda gerçekleşen işçi göçleri ile ilişkilerini farklı bir boyuta taşıdı. Bu çalışmada Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerin tarihsel sürecine değinildikten sonra 1960-1970 yılları arasındaki siyasi ve sosyal ilişkileri incelenmeye çalışıldı.
Özet (Çeviri)
As one of the countries that shaped the future of the world in the historical process, Germany's relations with Turkey have a long history. Although relations between Turkey and Germany have sometimes fluctuated during this period, they have generally continued at a high level. Both countries have a very important position in each other's foreign policy. These countries, which shared a common fate in World War I, depend on each other both politically, socially and economically. Turkey and Germany, which did not put each other in the second plan politically, carried their relations to a different dimension with labor migration in the social field. In this study, after mentioning the historical process of the relations between Turkey and Germany, political and social relations between 1960-1970 were analyzed.