Yatay matematikleştirme uygulamasının öğrencilerin ortaokul beceri temelli geometri problemlerini çözme becerileri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of horizontal mathematization on students' skills to solve secondary skills-based geometry problems
- Tez No: 836067
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ İLGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmada yatay matematikleştirme uygulamasının öğrencilerin ortaokul beceri temelli çokgenler problemlerini çözme becerileri üzerine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla ortaokul 7. Sınıf matematik dersi geometri ve ölçme alanından çokgenler ünitesi seçilmiştir. Bu üniteyle ilgili yatay matematikleştirme uygulaması destekli etkinlikler tasarlanmış ve sınıf ortamında uygulanmıştır. Çalışma 2022-2023 eğitim öğretim yılının 2. döneminde Iğdır ili Merkez ilçesindeki bir ortaokulda toplam 40 öğrenci ile yapılmıştır. Araştırmada nitel ve nicel araştırma desenleri bir arada kullanılmıştır. Öntest ve sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışmada nicel verilerin toplanması için çokgenler konusu ile ilgili hazırlanmış beceri temelli başarı testi ve nitel verilerin toplanması için görüş formu kullanılmıştır. Araştırma öncesinde çokgenler konusu ile ilgili öğrencilerin ön bilgileri arasında anlamlı bir fark olup olmadığını belirlemek amacıyla öntest uygulanmıştır. Uygulamalar sonrasında sontest yardımıyla bağımsız değişkenin (öğretim yöntemi), bağımlı değişken (akademik başarı) üzerindeki etkisi ölçülmüştür. Ayrıca deney grubu öğrencilerinin yatay matematikleştirme uygulaması ile ilgili görüşlerini almak için görüş formu uygulanmıştır. Deney grubunun ön test ve son test puan ortalamaları ve kontrol grubunun ön test ve son test puan ortalamaları arasında anlamlı farklılık olup olmadığı bağımlı örneklemler için t-testi ile analiz edilmiştir. Deney ve kontrol gruplarının ön test puan ortalamaları ve son test puan ortalamaları arasında anlamlı farklılık olup olmadığı bağımsız örneklemler için t-testi ile analiz edilmiştir. Ön test puan ortalamaları kontrol altında tutularak son test puan ortalamaları arasında farklılık olup olmadığı ise kovaryans analizi ile test edilmiştir. Deney ve kontrol grupları arasında ön test ortalama puanlar dikkate alınarak düzeltilmiş son test puanları arasında (F(1,37)=3289.720, p= .007, η2=.183) anlamlı bir fark olduğu görülmektedir. Bu sonuca göre deney grubuna uygulanan etkinliklerin başarı üzerinde etkisinin olduğu ve bu etkinin de %18 düzeyinde olduğu anlaşılmaktadır. Çalışmada uygulanan etkinliklerle yatay matematikleştirme uygulamasının öğrencilerin sürece aktif katılımlarını sağladığı, grup çalışmalarıyla öğrenciler arası etkileşimi artırdığı ve kendi öğrenmelerini gerçekleştirdikleri sonuçlarına ulaşılmıştır. Yatay matematikleştirme uygulaması temelli derslerin işlendiği deney grubu öğrencileriyle uygulamalar sonrası yapılan görüş formu incelendiğinde; öğrencilerin süreci eğlenceli ve anlamlı buldukları fark edilmiştir. Araştırma sonuçları doğrultusunda çalışma ve araştırmacılara yönelik çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the effect of horizontal mathematization application on students' ability to solve secondary school skill-based geometry problems was examined. For this purpose, the polygons unit was selected from the geometry and measurement area of the 7th grade secondary school mathematics course. Horizontal mathematization-supported activities related to this unit were designed and implemented in the classroom environment. The study was conducted with a total of 40 students in a secondary school in the Central district of Iğdır province in the second semester of the 2022-2023 academic year. Qualitative and quantitative research designs were used together in the research. A quasi-experimental design with pretest and posttest control groups was used. In the study, a skill-based achievement test prepared on the subject of polygons was used to collect quantitative data and an opinion form was used to collect qualitative data. Before the research, a pretest was applied to determine whether there was a significant difference between the students' prior knowledge about the subject of polygons. After the applications, the effect of the independent variable (teaching method) on the dependent variable (academic success) was measured with the help of a posttest. In addition, an opinion form was applied to get the opinions of the experimental group students about the horizontal mathematization application. Whether there was a significant difference between the pretest and posttest mean scores of the experimental group and the pretest and posttest mean scores of the control group was analyzed by t-test for dependent samples. Whether there was a significant difference between the pre-test mean scores and post-test mean scores of the experimental and control groups was analyzed by t-test for independent samples. Pre-test mean scores were kept under control and whether there was a difference between post-test mean scores was tested with covariance analysis. It is seen that there is a significant difference between the corrected post-test scores (F (1,37) = 3289.720, p = .007, η2 = .183) between the experimental and control groups, taking into account the pre-test average scores. According to this result, it is understood that the activities applied to the experimental group have an effect on success and this effect is at the level of 18%. It has been concluded that the horizontal mathematization application with the activities implemented in the study ensures the active participation of students in the process, increases the interaction between students through group work, and enables them to realize their own learning. When the opinion form made after the applications with the students of the experimental group, where courses based on horizontal mathematization application were taught, was examined; It was noticed that the students found the process fun and meaningful. In line with the research results, various suggestions were made for the study and researchers.