Örgütsel özdeşleşme duygusal emek, örgütsel vatandaşlık davranışı ve A-B tipi kişilik özellikleri: Durumsal aracılık modeli
Organizational identification, emotional labor, organizational citizenship behavior and A-B type personality traits; A moderated mediation model
  1. Tez No: 836074
  2. Yazar: MUHAMMED SABRİ ŞİRİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ YÜCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu araştırmanın temel amacı örgütsel özdeşleşme ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkide duygusal emeğin aracı rolü ve A ve B tipi kişiliğin durumsal aracılık etkisinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda oluşturulan model ve hipotezlerin test edilmesi için hastane ve sağlık kuruluşlarındaki sağlık çalışanları seçilmiştir. 433 sağlık çalışanlarından toplanan veriler SPSS-SMART PLS ve AMOS programları yardımıyla analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda örgütsel özdeşleşmenin örgütsel vatandaşlık davranışı ve duygusal emek üzerinde pozitif etkisi bulunmuştur. Ayrıca duygusal emek ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğu, duygusal emeğin örgütsel özdeşleşme ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkide aracı rolü olduğu tespit edilmiştir. A ve B tipi kişiliğin ise araştırma modelinde durumsal aracı etkiye sahip olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the mediating role of emotional labor in the relationship between organizational identification and organizational citizenship and the moderated mediation effect of type A and B personality. Health workers in hospitals and health institutions were selected to test the models and hypotheses created for this purpose. Data collected from 433 healthcare professionals were analyzed with the help of SPSS-SMART PLS and AMOS programs. As a result of the analysis, it was found that organizational identification had a positive effect on organizational citizenship behavior and emotional labor. In addition, it has been determined that there is a significant and positive relationship between emotional labor and organizational citizenship behavior, and that emotional labor has a mediating role in the relationship between organizational identification and organizational citizenship behavior. A and B type personality appeared to have a situational mediator effect in the research model.