Yapay zekâ teknolojisinin uluslararası ilişkilerdeki yeri ve büyük güçlerin bu alandaki çalışmaları
The role of artificial intelligence technology in international relations and the works of great powers in this field
- Tez No: 836073
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uluslararası İlişkiler, Yönetim Bilişim Sistemleri, Defense and Defense Technologies, International Relations, Management Information Systems
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Yapay zeka (Al) teknolojisinin tarihsel süreci kavramsal ve teorik açılardan analiz edilen bu çalışmada, Al teknolojisinin uluslararası ilişkiler disiplinindeki yerini siyasi, yönetim, diplomasi, askeri, ekonomik, güvenlik ve savunma alanlarında nasıl etkilediğini ortaya koymak ve gelecekte nasıl etkileyeceğine dair öngörüler de bulunmayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda Dünya siyasetinde önde gelen yapay zeka üreticilerinin (ABD, Çin ve Rusya) bu alandaki çalışmaları ortaya konulmakta ve yakın gelecekte yapay zeka sistemlerinin politika ve karar alma süreçlerinde nasıl bir rol alacağına dair üstleneceği öngörülerde bulunulmaktadır. Ayrıca insan zekasından farklı işleyen düşünce süreçlerine sahip sistemlerin beraberinde getireceği olası senaryoların uluslararası ilişkilerde yerel, bölgesel ve ulusal açıdan güncel ve muhtemel etkileri vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, which analyzes the historical process of artificial intelligence (AI) technology from conceptual and theoretical perspectives, it aims to reveal how AI technology affects its place in the discipline of international relations in the fields of politics, management, diplomacy, military, economy, security and defense and to make predictions about how it will affect it in the future. In this context, the studies of the leading artificial intelligence manufacturers (USA, China and Russia) in world politics are presented and predictions are made about how artificial intelligence systems will play a role in policy and decision-making processes in the near future. In addition, the current and possible effects of possible scenarios brought by systems with thought processes that differ from human intelligence in international relations, locally, regionally and nationally, are emphasized.