Türkiye'deki üçüncü basamak bir hastanede geçirilmiş chlamydia trachomatis enfeksiyonu ile ektopik gebelik arasındaki ilişki
The relationship between chlamydia trachomatis infection and ectopic pregnancy in a tertiary care hospital in Turkey
  1. Tez No: 836127
  2. Yazar: ZEYNEP YAVAŞ YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GALİP ZEBİTAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Ektopik gebelik; gebeliğe bağlı morbidite ve mortaliteye önemli katkı sağlayan, birçok gelişmekte olan ülkede, önemli bir halk sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir. Ektopik gebeliklerin tedavisi, sıklıkla cerrahi müdahale gerektiren ve ciddi komplikasyonlarla ilişkili olabilen bir prosedürdür. Chlamydia trachomatis enfeksiyonunun neden olduğu antikor yanıtlarını inceleyen bir dizi araştırmada,Chlamydia trachomatis'e karşı serum antikorları ile ektopik gebelikarasında genellikle iyi bir korelasyon bulunmuştur. Chlamydia trachomatis enfeksiyonunun neden olduğu pelvik inflamatuar hastalığa sekonder endosalpingeal hasarın, ektopik gebelik gelişimi için majör bir risk faktörü olduğu düşünülmektedir. Klamidyal immünoglobulin G antikorları, geç sekellerin gelişimi ile ilişkilidir ve geçmişte patojene maruz kalmanın belirtecidir. Enfekte hastalarda, pozitif bir serolojik test, klamidyal tutulumun tek göstergesi olabilir. Çalışmamız, Chlamydia trachomatis enfeksiyon göstergesi olarak antikorların ve ektopik gebelik oluşumunu kolaylaştıran muhtemel risk faktörlerinin, ektopik gebelik ile arasındaki ilişkiyi belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu tez çalışması, Chlamydia trachomatis genital enfeksiyonlarının ve dolayısıyla ektopik gebeliğin yükünü azaltmaya yardımcı olacak programların tasarlanmasında faydalı olacaktır. Yöntem: Çalışmamız 2023 yılında, T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde, 18-40 yaş arası ektopik gebelik teşhisi konulan hastalar (30 vaka grubu) ve normal intrauterin gebeliği ultrasonografi ile tespit edilen hastalar (60 kontrol grubu) olmak üzere, 2 gruptan oluşmaktadır. Serum örneklerinde Chlamydia Trachomatis IgG, IgM antikorları incelenmiştir. İki gruptan alınan kan tetkiklerinin değerlendirilmesi, İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Biyokimya Kliniği'nde gerçekleştirildi. Bu değerlerle birlikte hastanın mevcut gebelik yaşı, ilk cinsel ilişki yaşı, cinsel aktivite süresi, eğitim düzeyi, sigara, gravida, parite, cinsel partner sayısı, intrauterin kontraseptif cihaz kullanımı, önceki ektopik gebelik öyküsü, pelvik inflamatuar hastalığı düşündüren önceki öykü ve abdominopelvik cerrahi, vücut kitle indeksi hesaplanarak tüm bu parametrelerin ektopik gebelik ile olan ilişkisi çalışmada değerlendirildi. Bulgular: Ektopik gebelik tanılı hastalarda çeşitli risk faktörlerinin değerlendirildiği çalışmamızda, 30 vaka ve 60 kontrol grubu olmak üzere 2 grup prospektif olarak değerlendirildi. Ektopik gebelik ile gravida (medyan değeri 3.5), eğitim düzeyi düşüklüğü, C.trachamotis IgM ve IgG pozitifliği, ileri gebelik yaşı (31.67±5.15), ilk cinsel ilişki yaşının küçük olması (20.30±2.68), cinsel aktivite süresinin uzun olması (11.37±5.63), intrauterin kontraseptif cihaz kullanımı, geçirilmiş ektopik gebelik öyküsü, geçirilmiş abdominopelvik cerrahi sonuçları arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. Ektopik gebelik ile parite, sigara, BMI, multipartnerite, pelvik inflamatuvar hastalık parametreleri araştırılıp olası bir anlamlılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Ectopic pregnancy continues to be a significant public health concern in many developing countries, contributing significantly to pregnancy- related morbidity and mortality. The treatment of ectopic pregnancies often involves surgical intervention, which can be associated with serious complications. Several studies examining antibody responses to Chlamydia trachomatis infection have generally found a strong correlation between serum antibodies against Chlamydia trachomatis and ectopic pregnancy. It is believed that endosalpingeal damage secondary to pelvic inflammatory disease caused by Chlamydia trachomatis infection is a major risk factor for the development of ectopic pregnancy. Chlamydial immunoglobulin G antibodies are associated with the development of late sequelae and are indicative of past exposure to the pathogen. Our study aims to determine the relationship between antibodies as indicators of Chlamydia trachomatis infection and potential risk factors facilitating ectopic pregnancy. Method: The study, conducted in 2023 at the T.C. Health Sciences University Istanbul Training and Research Hospital Women's Health and Obstetrics Clinic, consisted of two groups: 30 patients diagnosed with ectopic pregnancy (case group) and 60 patients with normal intrauterine pregnancy detected by ultrasound (control group), aged between 18-40. Chlamydia Trachomatis IgG and IgM antibodies were examined in serum samples. The evaluation of blood tests from both groups was performed at the Biochemistry Clinic of Istanbul Training and Research Hospital. Parameters such as the patient's current gestational age, age at first sexual intercourse, duration of sexual activity, education level, smoking, gravidity, parity, number of sexual partners, intrauterine contraceptive device use, history of previous ectopic pregnancy, history suggestive of pelvic inflammatory disease, and abdominopelvic surgery were assessed for their relationship with ectopic pregnancy. Results: In our study evaluating various risk factors in patients diagnosed with ectopic pregnancy, two groups—30 cases and 60 controls—were prospectively assessed. Significant associations were found between ectopic pregnancy and gravidity (median value 3.5), low education level, C. trachomatis IgM and IgG positivity, advanced gestational age (31.67±5.15), young age at first sexual intercourse (20.30±2.68), prolonged duration of sexual activity (11.37±5.63), intrauterine contraceptive device use, history of previous ectopic pregnancy, and history of abdominopelvic surgery. No significant associations were found between ectopic pregnancy and parity, smoking, BMI, multipartnerism, or pelvic inflammatory disease parameters.