İntrakraniyal anevrizma cerrahisinde intraoperatif sodyum floresan videoanjiyografi ile postoperatif dsa karşılaştırılması
Comparison of intraoperative sodium fluorescein videoangiography and postoperative dsa for intracranial aneurysm surgery
  1. Tez No: 836139
  2. Yazar: KUMSAL BİHTER KONTAYTEKİN TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN HAKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: İntrakraniyal anevrizma (İA) cerrahisinde postoperatif morbidite ve mortaliteyi azaltmak için peroperatif değerlendirme önemlidir. Peroperatif değerlendirmede altın standart kabul edilen intraoperatif dijital substraksiyon anjiyografisi (ioDSA) maliyeti, uygulanabilmesi için ekipman gerekmesi ve uygulayıcı ekip ihtiyacı nedeniyle her merkezde ve her ameliyatta uygulanabilmesi mümkün değildir. Bu nedenlerle alternatif yöntemler kullanılabilir. Sodyum floresan videoanjiyografi (FL-VA) bu yöntemlerden biridir ancak diğer yöntemlerle karşılaştırıldığında literatürde, bu yöntemin İA cerrahisindeki yerini değerlendiren çalışma sayısı ve bu çalışmalara dahil edilen hasta sayısı oldukça azdır. Bu çalışmada kliniğimizde FL-VA ile peroperatif değerlendirilen İA'larla ilgili bulguları tespit etmek ve bulguların klinik anlamını değerlendirerek literatüre katkı sağlamak amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Kliniğimizde FL-VA kullanılmaya başlandığı Kasım 2022'den Ekim 2023'e kadar bu yöntemle değerlendirilen 30 hastada 36 anevrizmanın ameliyat notları, varsa ameliyat video kayıtları, postoperatif DSA sonuçları ve epikrizleri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Ameliyat sırasında FL-VA ile saptanan bulgular cerrahi gözlem, varsa postoperatif DSA (pDSA) sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar anevrizma yeri, anevrizmanın kanamış olma durumu ve anevrizma boyutuna göre karşılaştırılmıştır. FL-VA'nın özgüllük ve duyarlılığı hesaplanmıştır. İstatiksel analizler için SSPS 2027 programı kullanılmıştır. Bulgular: Otuz altı anevrizmanın dahil edildiği bu çalışmada 24 hastada peroperatif değerlendirmede anevrizmanın uygun şekilde kapatıldığı görülmüş ve pDSA ile bu sonuçlar teyit edilmiştir. Dört anevrizmada rezidüel dolum, iki anevrizma kesesinde kalıntı (remnant), iki hastada parent arter stenozu ve bir hastada parent arter distalinde spazm tespit edilmiştir. Tespit edilen remnantlardan 1 tanesi hatalı pozitif olarak değerlendirilmiştir. Tekrarlayan kullanımda 2 hastada hatalı pozitiflik tespit edilmiştir. Kanamış anevrizma nedeniyle iki kere ameliyat edilen bir hastanın ise her iki ameliyatından da FL-VA ile hatalı negatif sonuç tespit edilmiştir. iii Sonuç: İA cerrahisinde intraoperatif değerlendirme için kullanılan FL-VA ile rezidüel dolum ve remnant tespit edilebilir, anevrizmayla ilişkili vasküler yapılardaki akım değerlendirilebilir. Bu değerlendirmelere göre gereklilik durumunda cerrahi yöntemde değişiklikler yapılabilir. İA cerrahisinde intraoperatif değerlendirmede kullanılan diğer yöntemlerde de olduğu gibi hatalı sonuçları mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Objective: Peroperative assesment is required to reduce postoperative mortality and morbidity for intracranial aneurysm surgery. Although intraoperative digital subtraction angiography (ioDSA) is the golden standard for evaluation of aneurysm obliteration and vascular stenosis, it is time-consuming, highly expensive and requires equipment and specialized team. ioDSA access is limited in many centers. Therefore there is still need for other methods for preoperative evaluation. Sodium fluorescein videoangiography (FL-VA) is one of alternative method for determination of residual filling, aneurysmal remnant or patency of parent artery. The literature on the use of FL-VA is limited compared to other methods. For this reason, we report our experiences in 36 aneurysms assessed with FL-VA, results of these assessments and clinical value of our findings. Methods: The study includes 30 patients operated for 36 aneurysm from October 2022 to November 2023. Patient records, operation records and postoperative angiography results are reviewed retrospectively. FL-VA findings are compared with surgical inspection and postoperative digital subtraction angiography (pDSA). Assocciation between FL-VA findings and aneurysmal characteristics were estimated. SSPS 2027 software was used for statistical analysis. Results: Both FL-VA and pDSA confirmed favorable aneurysmal obliteration in 24 patients. FL-VA revealed 4 residual fillings, 2 remnant and 3 parent artery stenosis. Two residual fillings and one neck remnant detected with FL-VA were false positives. Repetitive usage of FL-VA lead to false positivity in two patients. FL-VA failed to detect residual filling in both operations of a patient operated twice for ruptured anterior communicating artery aneurysm. Conclusions: FL-VA demonstrated incomplete aneurysmal closure and parent artery stenosis. Information provided by FL-VA changed the surgical procedure. Some of the findings may be false positive.